Facebook Pixel ΑΕΚ - Ήφαιστος Λήμνου: Στο δεύτερο έγινε... ΑΕΚ και έκανε περίπατο στην Λήμνο!
| 2019-03-23 17:46:00

Στο δεύτερο έγινε... ΑΕΚ και έκανε περίπατο στην Λήμνο!

Κέρδισε τον Ήφαιστο με 87-74 και παρέμεινε δεύτερη.

ΑΕΚ - Ήφαιστος Λήμνου: Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει ένα μεγάλο διπλό στη Λήμνο, καθώς επικράτησε του Ηφαίστου με 87-74. Η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι, αλλά οι Σάκοτα, Ματσιούλις και Χάντερ έκαναν θραύση και οδήγησαν την Ένωση στη νίκη.

Οι δύο ομάδες σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κοντά στο σκορ. Ο Ήφαιστος κατάφερε να προηγηθεί με 15-11, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με δικό της μικρό σερί και στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 22-21.

Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Βασίλισσα συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ, αλλά ο Ήφαιστος ήταν κολλημένος σαν βδέλλα (31-32). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τη διαφορά του ενός πόντου και οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 39-38 υπέρ της ΑΕΚ.

Η ομάδα της Λήμνου μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με καλάθι και φάουλ του Έβανς πέρασε μπροστά με 43-41. Η ΑΕΚ όμως αντέδρασε και και με καλάθι του Λαρεντζάκη προηγήθηκε με 57-47 για πρώτη φορά και κράτησε σε απόσταση τους γηπεδούχους μέχρι το τέλος της περιόδου (54-63).

Ο Ήφαιστος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με σερί 8-0 πλησίασε στον έναν (62-63), αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Σάκοτα έδωσε ανάσα και έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων (62-66). Στη συνέχεια, η Βασίλισσα ανέβασε το προβάδισμα της και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 87-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-39, 54-63, 74-87

Πηγή: ebasket.gr