Facebook Pixel Άρης - ΠΑΟΚ: Τεράστιο διπλό του Δικεφάλου μέσα στο Αλεξάνδρειο
| 2019-03-23 20:18:00

«Υπέταξε» τον Άρη μέσα στο Αλεξάνδρειο ο ΠΑΟΚ μετά από ματς - θρίλερ!

Μεγάλη νίκη για τον Δικέφαλο με 62-58.

Άρης - ΠΑΟΚ: Με σπουδαία διπλό από την έδρα του αιώνιου αντιπάλου του έφυγε ο ΠΑΟΚ, αφού επικράτησε μέσα στο Αλεξάνδρειο με 62-58, έπειτα από ένα παιχνίδι που εξελίχτηκε σε... θρίλερ.

Οι “κίτρινοι” έφτασαν στον πόντο (58-59) λίγο πριν την λήξη αλλά ένα λάθος του Μποχωρίδη (με το σκορ στο 58-60) ουσιαστικά έδωσε την νίκη στους φιλοξενούμενους.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 0-6, ο ΜακΓκι πέτυχε το πρώτο καλάθι του Άρη (2-6) ενώ ο Κόνιαρης (οχτώ πόντοι) διαμόρφωσε το 2-11 στο 5′. Ο Τολιόπουλος μείωσε σε 5-11, οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι έξω από την γραμμή του τριπόντου και ο “Δικέφαλος” έφτασε ξανά στο +9 (7-16). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρέθηκε στο -5 (11-16) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 11-19 (από την κερκίδα ακούστηκαν υβριστικά συνθήματα κατά των διαιτητών σε ό,τι αφορά την αντιμετώπιση που είχε ο Άρης).

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (11-22) ωστόσο οι γηπεδούχοι “απάντησαν” με σερί 7-0 (18-22). Ο Νταλό χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (18-26), ο Λάκι Τζόουνς  πέτυχε καλάθι και φάουλ (21-26) και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 22-32 (λίγο μετά το 14′). Ο Μποχωρίδης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (25-32), το σύνολο του Καστρίτη έκανε πολλά λάθη (11 συνολικά ως το 17′) και ο ΠΑΟΚ διατηρούσε… απόσταση από τον Άρη (25-34). Ο Τέπιτς διαμόρφωσε το 29-38 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 31-40.

Η ομάδα του Καστρίτη προσπαθούσε να ανεβάσει την ένταση στην άμυνα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (35-42) αλλά παρά τα λάθη του ΠΑΟΚ δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και έχασε ευκαιρίες να μειώσει.  Πάντως ο Μποχωρίδης έκανε το 37-42 (25′) και ο Τζόουνς το 38-42.  Ο Χάρις “χτύπησε” για τρεις (41-44) και ο Άρης ισοφάρισε (44-44). Στο 29′ ο Τολιόπουλος έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (45-44) και στο 30′ ο “Δικέφαλος” ήταν μπροστά με 45-46.

Ο Τέπιτς έδωσε ένα +6 (45-51) στους φιλοξενούμενους μετά από εύστοχο τρίποντο ενώ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 45-56 στο 33′ καθώς ο Άρης σε εκείνο το σημείο αντιμετώπιζε πρόβλημα τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά ενώ ήταν άστοχος και στις βολές (10/22). Μετά το 46-58, ο Μποχωρίδης ευστόχησε για τρεις (49-58) ενώ ο Τολιόπουλος διαμόρφωσε το 52-58 (36′) αλλά και το 55-58 (38′).

Ο Σλαφτσάκης είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά δεν το έκανε (άστοχο τρίποντο) και στο 39′ ο Γκος έκανε το 55-59. Στα 55” πριν το τέλος του αγώνα ο Νταλό “έγραψε” το 57-59 και στα 23” ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ διαμορφώνοντας με μια βολή το 58-59. Ο Χάτσερ στα 22” έκανε το 58-60 (1/2 βολές), ακολούθησε λάθος του Μποχωρίδη και στα 7”’ πριν το τέλος ο Γκος έκανε το 58-62 γράφοντας ουσιαστικά τον επίλογο του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62

ΑΡΗΣ: Φλιώνης, Μποχωρίδης 12 (1), ΜακΓκι 6, Μπελ, Χάρις 5 (1), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 13 (4). Χρηστίδης 2, Τζόουνς 9, Νταλό 5 (1), Κάιζερ 4

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 7, Κόνιαρης 8 (1), Τέπιτς 9 (1), Γκος 8 (1), Τζέφερσον 4, Ζάρας 5 (1), Μαργαρίτης 8, Σχίζας, Γκάρετ 2, Χάτσερ 11 (2)

Πηγή: ebasket.gr