Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Κολοσσός Ρόδου: Εύκολη νίκη με 95-68 για τους Πράσινους στο ΟΑΚΑ
| 2019-03-25 17:45:00

Ασταμάτητος ο Παναθηναϊκός - Έριξε σχεδόν 30 στον Κολοσσό - Και τώρα η Ρεάλ!

Εύκολη νίκη με 95-68 για τους Πράσινους στο ΟΑΚΑ.

Παναθηναϊκός - Κολοσσός Ρόδου: Εύκολο απόγευμα είχε ο Παναθηναϊκός και κατάφερε να διευρύνει ακόμη περισσότερο το αήττητο σερί του στην Ελλάδα. Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 95-68 του Κολοσσού, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής στη Basket League, ανεβαίνοντας στο 20-0, με την ομάδα της Ρόδου να βυθίζεται ακόμη περισσότερο στο 3-17, με τη σωτηρία να αρχίζει να απομακρύνεται ακόμη περισσότερο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο και τον Κολοσσό να μην χάνει τον έλεγχο. Ο Παναθηναϊκός με άσχημα ποσοστά στα σουτ δεν μπορούσε να επιβάλλει το παιχνίδι και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους “πράσινους” στο -1 (15-16). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν το πολύ κακό ποσοστό στα μακρινά σουτ, όμως αποφάσισαν να βάλουν την μπάλα στα ρακέτα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους 10 (31-20), στα πρώτα μισά της περιόδου. Το “τριφύλλι” συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πήγε στα αποδυτήρια στο +19 (44-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού και τον Κολοσσό να προσπαθεί να έχει μια καλή παρουσία. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 (46-25) και με double σκορ (50-25), έβαλε τις τελευταίες πινελιές για τη νίκη. Η ομάδα του Κουφού δεν είχε αντίδραση απέναντι στον πανίσχυρο αντίπαλό και οι δύο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 72-46. Το τελευταίο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να κάνει διαχείριση του σκορ και χωρίς να ανεβάσει στροφές, έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με 95-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 44-25, 72-46, 95-68

Πηγή: ebasket.gr