Facebook Pixel Euroleague: Χίμκι - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 72-80
| 2019-03-29 21:27:00

Πήρε τη ντέρμπι της Μόσχας η ΤΣΣΚΑ - Οριστικά δεύτερη η "αρκούδα"

Επικράτησε άνετα της Χίμκι με 80-72.

Euroleague: H ΤΣΣΚΑ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Χίμκι, έφτασε σε μία άνετη νίκη (80-72) και εξασφάλισε και τυπικά την δεύτερη θέση στη Regular Season της Euroleague. H «Αρκούδα» ανέβηκε στο 23-6 και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα πλέι-οφ.

Σε ότι αφορά το ματς, κορυφαίος των νικητών ήταν ο Νάντο Ντε Κολό, με 14 πόντους και 4 ασίστ. Δεν αρκούσε ο Αλεξέι Σβεντ από τους ηττημένους (17 πόντοι, 7 ασίστ).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά, κάτι που αποτυπώθηκε και στην διαφορά των οκτώ πόντων (15-23) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Χίμκι ανέβασε στροφές στη συνέχεια και προσπάθησε να ισορροπήσει, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν με άνεση τα ηνία της αναμέτρησης και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα 12 πόντων (37-49).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έφεραν την κατάσταση στα μέτρα τους, αλλά αυτό δεν αρκούε για την ανατροπή. Η ΤΣΣΚΑ διατήρησε τον έλεγχο (51-64, 30') και έφτασε άνετα στη νίκη με το τελικό 80-72.

Δεκάλεπτα: 15-23, 37-49, 51-64, 72-80

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

ΠΗΓΗ: sdna.gr