Facebook Pixel Sportdog.gr | Ο Πανιώνιος... έριξε στην Α2 τον Κολοσσό στην παράταση - Φουλ για πλέι οφ ο Χολαργός!
| 2019-03-30 17:58:00

Ματσάρα παραμονής στην Ρόδο και τελικά... Πανιώνιος! Οι «κυανέρυθροι» επέστρεψαν από -14 της τελευταίας περιόδου, πήραν μία τεράστια νίκη στην παράταση (106-109) και στέλνουν στην Α2 τον Κολοσσό.

Παιχνίδι για γερά νεύρα και με εντυπωσιακό φινάλε στο Βενετόκλειο, στο οποίο ο τελικό νικητής καθορίστηκε στην παράταση. Μεγάλος κερδισμένος ο Πανιώνιος (6-15) ο οποίος ανέτρεψε διαφορά 14 πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο και πλέον μπορεί να αισθάνεται μεγάλη σιγουρία όσον αφορά την παραμονή του στην Basket League. Ασύλληπτος ο Ντέβιον Μπέρι με 30 πόντους, στους 22 ο Ντόρσεϊ. Μεγάλη εμφάνιση στα κρίσιμα με 12 πόντους από τον Μακί.

Για τον Κολοσσό (3-18) ο τελικός της Ρόδου δεν στέφθηκε από επιτυχία, μιας και «αυτοκτόνησε» στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, αστοχώντας μάλιστα σε τρίποντο νέας παράτασης με τον Ντεμπς. Πρώτος σκόρερ ο Μπράουνινγκ με 23 πόντους, στους 13 ο NBAer Λίγκινς.

«Εκρηκτικό» ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τον Κολοσσό Ρόδου. Μετά το 4-6 του Πανιωνίου (2') οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 10-0 με Μπράουνινγκ και Δημάκο για προηγηθούν με οκτώ πόντους διαφορά (14-6 στο 4'). Ο Χάμιλτον κρατούσε σε κοντινή επαφή τον «Ιστορικό» που με καλάθι του Μπέρι διαμόρφωσε το 23-21 του δεκαλέπτου. Η στόχευση του Πανιωνίου κοντά στην ρακέτα συνεχίστηκε, ενώ με συνεχόμενους πόντους από τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος πέρασε στο +5 (29-34 στο 13'). Ο Λι με το τρίτο εύστοχο περιφερειακό σουτ μείωσε στον πόντο (35-36), την ώρα που με buzzer beater του Πίνκστον το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο (44-44 στο 20').

Φουριόζος επέστρεψε στο παρκέ ο Κολοσσός. Με δύο τρίποντα από Μπράουνινγκ και Λι βρέθηκε στο +6 (50-44), την ώρα που οι «κυανέρυθροι» αναλώνονταν σε κακές επιλογές. Δύο βολές μετά από αντιαθλητικό φάουλ δημιούργησαν ξανά την μεγαλύτερη διαφορά (55-47 στο 23') με το παιχνίδι να ξεφεύγει. Ο... ζεστός Κολοσσός από την γραμμή των 6,75 βρέθηκε στο +13 με τον Δημάκο (71-58), με τους νησιώτες να έχουν σαφές προβάδισμα στην τελική ευθεία του ματς (71-61 στο 30').

Με την απόσταση των δύο αντιπάλων στις παρυφές του +10, μεγαλύτερο ενδιαφέρον έδειχνε να συγκεντρώνει η μάχη για την τελική διαφορά και το κατά πόσο ο Κολοσσός θα κέρδιζε ή όχι την ισοβαθμία, η πραγματικότητα ωστόσο ήταν διαφορετική. Ο Μπέρι από την γραμμή της φιλανθρωπίας μείωσε για την ομάδα του Φραγκιά από το -14 (76-67 στο 32'), η οποία με τον Ντόρσεϊ πλησίασε ακόμη περισσότερο (78-72). Ο Τσούπκοβιτς έδωσε σκορ στους Ροδίτες (86-76 στο 37'), οι οποίοι ωστόσο... κατέρρευσαν. Μακί και Μπέρι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (87-86). Στην ρουλέτα των βολών ο Όστιν είχε 0/2 στα 35", Λι και Λίγκινς έκαστος από 1/2 με τον Μακί να εκτελεί αλά... Καλάθης στα 3,9" για το 91-91 της παράτασης.

Ντέρμπι, φυσικά, είχαμε και στο έξτρα πεντάλεπτο (97-97 στο 47'). Ο Πανιώνιος πέρασε μπροστά με τρίποντο του Όστιν (99-100), οι «θαλασσί» αντέδρασαν (102-100) προτού Ντόρσεϊ και Μπέρι δώσουν... άρωμα διπλού (102-105 στα 44"). Στο φινάλε του ματς τα πάντα κρίθηκαν στο σουτ, ο Ντεμπς δεν βρήκε στόχο και ο Πανιώνιος πήρε μία νίκη παραμονής που καταδικάζει τον αντίπαλό του.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-44, 71-61, 91-91, 106-109 (παρ.)

Διαβάστε τα στατιστικά εδώ

Πέρασε από την Κύμη ο Χολαργός και... τρέχει για πλέι οφ!

Η Κύμη ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική, όμως ο Χολαργός επέβαλλε τον ρυθμό του, έφτασε στη 10η νίκη του (73-66) και ετοιμάζεται για τα πλέι-οφ!

Το παιχνίδι στον Χολαργό κινήθηκε στα όρια του ντέρμπι, καθώς η Κύμη ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και πάλεψε μέχρι τέλους για τη νίκη. Τελικά όμως, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επέβαλλε τον ρυθμό της και έφτασε στη 10η νίκη της στη Basket League (73-66), κάνοντας ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για τα πλέι-οφ. Στο 5-16 έπεσε η ομάδα της Εύβοιας, που παραμένει κοντά στις θέσεις του υποβιβασμού. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γκάρι Τάλτον με 18 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Βλάντο Γιάνκοβιτς, που ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ. Δεν ήταν αρκετή η εμφάνιση του Σκοτ Σαγκς (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) για τους ηττημένους.

Ο Χολαργός ξεκίνησε καλά στο ματς και επέβαλλε τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κάτι που του επέτρεψε να προηγηθεί με 23-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Κύμη ανέβασε στροφές πάντως και ισορρόπησε γρήγορα, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει (35-35, 19'), με τον Χολαργό πάντως να παραμένει μπροστά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (38-35).

Ο ρυθμός έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα, με τον Χολαργό πάντως να παραμένει, έστω και οριακά, σε θέση οδηγού (52-47, 30'). Το σκορ έδειχνε... θρίλερ στη τέταρτη περίοδο, με την Κύμη να παραμένει σταθερά κοντά και να απειλεί τους γηπεδούχους. Ο Οκερεαφόρ και ο Χόκινς πήραν πάντως το... όπλο τους και κράτησαν σταθερά μπροστά την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία έφτασε στη νίκη με το τελικό 73-66.

Δεκάλεπτα: 23-16, 38-35, 52-47, 73-66