Facebook Pixel Sportdog.gr | Σήκωσε το EuroCup και επιστρέφει στην Ευρωλίγκα!
| 2019-04-15 23:36:00

Σήκωσε το EuroCup και επιστρέφει στην Ευρωλίγκα!

Η Βαλένθια... διέλυσε την Άλμπα στον τρίτο τελικό με 89-63.

Το EuroCup είναι η διοργάνωσή της και το απέδειξε και φέτος! Ο λόγος για τη Βαλένθια, που διέλυσε την Άλμπα στον τρίτο τελικό (89-63), έκανε το 2-1 στη σειρά και κατέκτησε το θεσμό για 3η φορά (4η αν συνυπολογίσουμε και το ULEB Cup του 2003). Έτσι, οι «ταρόνχας» θα αγωνιστούν στην Ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου, με την τελευταία παρουσία τους στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση να έχει καταγραφεί τη σεζόν 2017-18.

Τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Ματ Τόμας (19 πόντοι, 3 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Σαν Εμετέριο (18 πόντοι), Γουίλ Τόμας (15 πόντοι) να ξεχωρίζουν. Από την ομάδα του Βερολίνου διασώθηκαν οι Γκιεντράιτις (19 πόντοι), Σίβα (14 πόντοι, 4 ασίστ).

Η Άλμπα ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε 11-0 στο πρώτο τετράλεπτο, με τον Σίβα να έχει 5 πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι Γερμανοί διατήρησαν διψήφια διαφορά (4-14 στο 6’), ωστόσο η Βαλένθια «έτρεξε» σερί 8-0 και μείωσε σε απόσταση βολής (12-14 στο 9’). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ρενέσες στο +1 (17-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό επιθετικά και ανέτρεψαν τελείως τη ροή του αγώνα. Με ένα επιμέρους σκορ 20-3 (!), η ομάδα του Πονσαρνάου ξέφυγε με 17 πόντους διαφορά (40-23 στο 17’).

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 8-0 σερί, το οποίο ήρθε χάρη στις επιθετικές προσπάθειες του Γκεντράιτις, για να μειώσουν σε 40-31 (18’). Εντούτοις, οι «ταρόνχας» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας +13 ως διαφορά (46-33), με τους Ματ Τόμας, Ντούμπλιεβιτς, να έχουν αντίστοιχα 16 και 12 πόντους αντίστοιχα. Στην τρίτη περίοδο, η Βαλένθια έβαλε ακόμα πιο γερές βάσεις για τη νίκη, καθώς είχε «σφίξει» την άμυνά της και δεν επέτρεπε στην Άλμπα να… ανασάνει. Μάλιστα, το σύνολο του Πονσαρνάου ξέφυγε ακόμα περισσότερο φτάνοντας μέχρι και το +22 (63-41 στο 28’), με τους Σαν Εμετέριο, Γουίλ Τόμας να μπαίνουν στην εξίσωση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +19 (63-44).

Η τέταρτη περίοδος έμοιαζε… διαδικαστική, ειδικά από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τρόπο να μειώσουν. Μάλιστα, η διαφορά εκτοξεύτηκε μέχρι και τους 28 πόντους (84-56 στο 37’), με τους γηπεδούχους να έχουν στήσει πάρτι στο παρκέ.

Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, με τη Βαλένθια να φτάνει με άνεση στο 89-63, που της χάρισε το 4ο EuroCup της ιστορίας της (συμπεριλαμβανομένου του ULEB Cup του 2003).

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 46-33, 63-44, 89-63.

Πηγή: sdna.gr