Facebook Pixel Sportdog.gr | Με εκπληκτικό Μίσιτς η Εφές νίκησε την Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0
| 2019-04-17 22:05:00

Με εκπληκτικό Μίσιτς η Εφές νίκησε την Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0

Νίκη για τους Τούρκους με 75-68.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στο Final Four της Euroleague έκανε η Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 75-68 και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoff. Οι μπλαουγκράνα έμειναν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία του σκορ και τα κράτησαν μέχρι και το φινάλε του ματς.

Η Εφές ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και γρήγορα απέκτησε διψήφιο προβάδισμα (15-4). Η τουρκική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν εύκολα το μεγάλο προβάδισμα τους μέχρι το φινάλε της περιόδου (26-15).

Οι μπλαουγκράνα ξύπνησαν στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν με επί μέρους 13-4 μείωσε σε 30-26. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν ξανά διαφορά οχτώ πόντων (40-32). Η Μπαρτσελόνα με ένα μικρό σερί 4-0 έκλεισε το ημίχρονο στο -4 (40-36).

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους μπλαουγκράνα να περάσουν μπροστά στο σκορ. Η Αναντολού Εφές κατάφερε να πάρει και πάλι μία καλή διαφορά ασφαλείας (58-49). Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, αλλά οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν άντεξαν και πήραν τη νίκη με 75-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 40-36, 58-49, 75-68

Πηγή: ebasket.gr