Facebook Pixel Sportdog.gr | Σε πέμπτο ματς η πρόκριση στο Φάιναλ Φορ για την Εφές
| 2019-04-27 00:02:00

Σε πέμπτο ματς η πρόκριση στο Φάιναλ Φορ για την Εφές

Η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε το πρόσφατο... σοκ του -34 από την Εφές κι επικράτησε με 82-72 κάνοντας το 2-2 στη σειρά κι έτσι η πρόκριση στο Final 4 θα παιχτεί στην Κωνσταντινούπολη (1/5, 20:30)!

Το ζητούμενο για την Μπαρτσελόνα έπειτα από το… βαρύ -34 της προ διημέρου συντριβής στο Palau από την Αναντολού Εφές με σκορ 68-102 ήταν η άμεση αντίδραση. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς δεν είχε περιθώριο για νέα απώλεια στη σειρά με τους Τούρκους κι απόψε έκανε το 2-2, με αποτέλεσμα η πρόκριση στο Final 4 να παιχτεί σε Game 5 στην έδρα της Εφές. Οι Καταλανοί έκαναν επιμέρους σκορ 27-12 στην τρίτη περίοδο, προηγήθηκαν με 63-49 στο 30', άντεξαν στην πίεση κι έτσι τα πάντα θα κριθούν στο Sinan Erdem Dome (1/5, 20:30).

Ο αγώνας

Οι Πάνγκος, Τόμιτς και Σίνγκλετον έδωσαν λύσεις στην επίθεση της Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Εφές (12-8, 7:29) όμως η είσοδος του Λάρκιν άλλαξε τις ισορροπίες για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν που πήρε πόντους πίσω από τα 6μ.75, έκανε σερί 0-14 (12-22, 9:27) κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 15-22! Οι Καταλανοί αντέδρασαν άμεσα, μείωσαν σε 25-26 με τον Κούριτς και πήραν κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Κλαβέρ (34-33, 17:57) ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-38 χάρη στο καλάθι του Μοερμάν. Εν συνεχεία ο Κούριτς έδωσε ρυθμό στην επίθεση της Μπαρτσελόνα που έκανε επιμέρους σκορ 27-12 στο τρίτο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκε το πρόβλημα με τα φάουλ του Μίσιτς και προηγήθηκε με 63-49 στο 30’. Η Εφές πίεσε όμως η Μπαρτσελόνα είχε καλύτερες επιλογές κι έφτασε στη σημαντική νίκη με 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 36-38, 63-49, 82-72.

ΠΗΓΗ: gazzetta.gr