Facebook Pixel Χολαργός - Παναθηναϊκός 64-81
| 2019-05-04 20:55:00

Ξέσπασε στον Χολαργό ο Παναθηναϊκός!

Συνήλθε από τον αποκλεισμό στη Euroleague με νίκη 81-64.

ΠαναθηναϊκόςΟι Πράσινοι δεν επηρεάστηκαν από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από τη Ρεάλ και έφτασαν σε άνετη νίκη με 81-64 στην έδρα του Χολαργού.

Κορυφαίος για την ομάδα του Πιτίνο ο Ντεσόν Τόμας, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους με 7/9 εντός παιδιάς. Άξιο προσοχής πως σκόραραν και οι 12 παίκτες του «τριφυλλιού». Γιάνκοβιτς (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Αγκμπελέσε (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ) το… πάλεψαν από τους γηπεδούχους.

Στο 24-1 πλέον το ρεκόρ των «πράσινων» στην Basket League, ενώ οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για τον πρώτο γύρο των playoffs.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… αγριεμένος το παιχνίδι και με τον Τόμας να πυροβολεί, έχτισε διαφορά 9 πόντων στο πρώτο τετράλεπτο (4-13). Οι «πράσινοι» απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (8-19 στο 7’) χάρη στην καλή άμυνά τους, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +9 (17-26), αφού οι Τάλτον, Λοβ πήραν μπρος επιθετικά και ξεκόλλησαν τον Χολαργό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και πλησίασαν στους 6 πόντους (24-30 στο 13’). Το «τριφύλλι» ξύπνησε όμως και έκανε σερί 5-0 για να απομακρυνθεί εκ νέου (24-35 στο 16’).

Από την άλλη, η ομάδα του Λυκογιάννη έδειχνε να κολλάει πάλι επιθετικά καθώς δεν έβρισκε λύσεις. Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο φινάλε του ημιχρόνου, που βρήκε τους «πράσινους» στο +13 (30-43).

Οι παίκτες του Πιτίνο συνέχισαν με την ίδια συγκέντρωση και στην τρίτη περίοδο, για να φτάσουν τη διαφορά στο +16 (38-54 στο 25’). Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του Χολαργού, που «έτρεξε» σερί 8-0 για να μειώσει κάπως (46-54 στο 28’).

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, το «τριφύλλι» έσφιξε και πάλι την άμυνά του, έκανε σερί 6-0 στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου για να απομακρυνθεί με 14 πόντους (46-60) και να κόψει τα φτερά των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς, ειδικά στο κομμάτι της άμυνας, και ουσιαστικά καθάρισαν τη νίκη από νωρίς (53-73 στο 35’). Μάλιστα, με μπροστάρη τον Λεκαβίτσιους, η διαφορά τους έφτασε μέχρι και το +22 (57-79 στο 38’).

Από ‘κει και πέρα, στο τελευταίο δίλεπτο, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να μαζέψουν κάπως την έκταση της ήττας τους και εν μέρει τα κατάφεραν, με το τελικό σκορ να είναι 64-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-43, 46-60, 64-81.

XΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 4 (1), Γιάνκοβιτς 11 (5 ριμπάουντ 4 ασίστ, 2 λάθη, 4 κλεψίματα), Οκερέαφορ 5 (1), Αγκμπελέσε 12 (8 ριμπάουντ), Χόκινς 7, Κώττας 2, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 8 (1), Καλαϊτζάκης 5, Λαβ 10 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 10 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 6 (6 ριμπάουντ), Καλάθης 7 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Τόμας 17 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κιλπάτρικ 6 (2). Λοτζέσκι 3 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 6 (6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 4 (7 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 6, Λάνγκφορντ 8 (2).

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr