Facebook Pixel Sportdog.gr | Πρόκριση... Ευρώπης μετά από ματσάρα το Περιστέρι - Και τώρα... Παναθηναϊκός!
| 2019-05-25 21:31:00

Πρόκριση... Ευρώπης μετά από ματσάρα το Περιστέρι - Και τώρα... Παναθηναϊκός!

Νίκησε τον εξαιρετικό Ήφαιστο Λήμνου με 74-64

Στα ημιτελικά της Basket League προκρίθηκε το Περιστέρι, καθώς στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των playoffs με τον Ήφαιστο Λήμνου επικράτησε με 74-64. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό και οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ήταν κοντά. Το Περιστέρι ήταν εξαιρετικό στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να πάρει τη νίκη – πρόκριση, με την εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο BCL της επόμενης σεζόν, ενώ στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό.

Αρκετά ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες έβρισκαν λύσεις επιθετικά, αλλά καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ (8-8). Στη συνέχεια το Περιστέρι ανέβασε την απόδοση του και με σερί 7-0 πήρε τα ηνία του σκορ (15-8). Ο Ήφαιστος απάντησε με δικό του σερί 8-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (15-16), αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν μπροστά το δεκάλεπτο με καλάθι του Μπέντιλ (17-16).

H ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησε εξαιρετικά τη δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Ζώη Καράμπελα κατάφερε ξανά να πάρει μία μικρή διαφορά (25-18). Στην αντίπερα όχθη, όμως, βρισκόταν ο εξαιρετικός Χαριτόπουλος, ο οποίος ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο δεκάλεπτο (27-25). Το πρώτο ημίχρονο ήταν πραγματικό ντέρμπι και ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (31-31).

Το Περιστέρι σ΄ακόμη μία περίοδο ξεκινησε καλύτερα (36-31), αλλά ο Ήφαιστος δεν το άφησε να ξεφύγει στο σκορ και μάλιστα κατάφερε να πάρει και τα ηνία (36-39). Ο Σμιθ πήρε τη σκυτάλη από τον Χαριτόπουλο στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 7 πόντων στον Ήφαιστο (38-45).

Ο Σμιθ συνέχισε το κρεσέντο του (40-48), αλλά το Περιστέρι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν στα τελευταία λεπτά και με ένα μεγάλο τρίποντο του Ζώη Καράμπελα (2/18 όλη η ομάδα του Περιστερίου) μείωσε σε 47-48 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ 49-47 ύστερα από μία βολή του Ουίγκινς.

Ο Ζώης Καράμπελας πέτυχε ακόμη ένα μεγάλο τρίποντο και πήρε το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (50-49). Το Περιστέρι ήταν καταιγιστικό και με συνολικό σερί 13-0 προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (60-49). O Τζέρι Σμιθ με συνεχόμενους πόντους κατέβασε τη διαφορά στους 6 (60-54), αλλά η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη άντεξε και την ανέβασε ξανά στους 10 (66-56).

Ήφαιστος ακόμη και όταν το ματς φαινόταν ότι είχε κριθεί δεν σταμάτησε την προσπάθεια του και με συνεχόμενα κλεψίματα έριξε τη διαφορά στους 7 (69-62) 1,05′ πριν το τέλος. Το Περιστέρι τελικά άντεξε και πήρε τη νίκη με 74-64 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3 (5 ριμπάουντ), Γκρέι 7 (0/5 τρίποντα), Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1/6 τρίποντα), Μουράτος 3, Μπεντίλ 16 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2
ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5 (6 ριμπάουντ), Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φρεϊμάνις 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 23 (6/16 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη) Μανωλόπουλος, Μούρτος 4, Σταμάτης 7 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Χαριτόπουλος 12

Πηγή: ebasket.gr