Facebook Pixel ΑΕΚ - Περιστέρι 91-83: Νίκη-θρίλερ στην παράταση για την Ένωση
| 2019-06-13 21:29:00

Νίκη-θρίλερ στην παράταση για την ΑΕΚ!

Δύσκολη επικράτηση της Ένωσης επί του Περιστερίου με 91-83.

ΑΕΚ - Περιστέρι: Θρίλερ με τα... όλα του το Game 3 των μικρών τελικών, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη στην παράταση κόντρα στο Περιστέρι (91-83), βρίσκοντας μεγάλα σουτ από τον Βασίλη Ξανθόπουλο.

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο παρκέ και εκμεταλλευόμενο τα λάθη των παικτών του Μπάνκι πήρε προβάδισμα με μπροστάρη τον Αγραβάνη (4-9, 4’). Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση με Γιορκ και Τζέιμς και ισοφάρισε (9-9, 6’). Οι επιστροφές των παικτών του Μπάνκι στην άμυνα ήταν κακές και το Περιστέρι τις τιμώρησε με Αγρβάνη και Φλέμινγκς (11-17, 8’). Ο Μωραϊτης με τρίποντο έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου για το 14-17.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Πεδουλάκη. Ένα επί μέρους 6-0 από Μπέντιλ και Ντάνιελ έφερε τους φιλοξενούμενους στο +7 (16-23, 13’). Ο Αγραβάνης ήταν ορεξάτος και ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του (22-30, 15’). Η ΑΕΚ αντέδρασε και με τον Γιαννόπουλο πλησίασε σε απόσταση... αναπνοής (28-30, 16’). Τζέιμς και Γιαννόπουλος ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα (37-34, 19’). Ο Σκορδίλης μείωσε και το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ στο +1 (37-36).

Ο Βινς Χάντερ έκανε αισθητή την παρουσία του στο δεύτερο μέρος και η ΑΕΚ κράτησε τον έλεγχο του αγώνα (47-45, 24’). Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της μέσα από την άμυνα και με τους Ξανθόπουλο και Χάντερ «έχτισε» διαφορά (56-49, 27’). Το Περιστέρι έμεινε στο πλάνο του και μείωσε με Ντάνιελ και Αγραβάνη (58-55, 28’). Η Ένωση κράτησε τον έλεγχο, αλλά το Περιστέρι παρέμεινε ανταγωνιστικό με Μπέντιλ και Φλέμινγκς για το 62-60 της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Μπεντίλ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (64-64, 33’). Ο Καράμπελας με τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ το Περιστέρι, όμως η απάντηση ήρθε από διαδοχικά σουτ τριών πόντων του Ξανθόπουλου (70-67, 35’). Η ΑΕΚ βρέθηκε στο +5 (73-68), όμως τα τρίποντα των Γκρέι και Βασιλόπουλου ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό (73-75, 37’).

Τα τελευταία λεπτά είχαν χαρακτήρα... θρίλερ, με τον Μπέντιλ να ευστοχεί σε 1 βολή και να γράφει το 76-77. Ο Γιαννόπουλος με 1/2 βολές ισοφάρισε. Εν συνεχεία, ο Μπεντίλ αστόχησε σε λέι απ στα 8’’ για το τέλος και το σουτ του Τζέιμς δεν βρήκε στόχο, στην εκπνοή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην παράταση και πήρε προβάδισμα με τον Ξανθόπουλο (82-77, 41’). Τα τρίποντα των Γκρέι και Μπέντιλ διατήρησαν κοντά στο σκορ το Περιστέρι (84-83, 43’). Ο Γιαννόπουλος διατήρησε το προβάδισμα της ΑΕΚ (86-83, 43’). Ο Ξανθόπουλος «μίλησε» και πάλι σε κρίσιμο σημείο και με δικό του σουτ «σφράγισε» τη νίκη της ΑΕΚ (89-89, 46’’ για το τέλος). Έτσι, η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών.

Τα δεκάλεπτα:  14-17, 37-36, 62-60, 77-77 (κ.δ.), 91-83 (α’παρ).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 19 (5/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 16 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 6, Εμπάκουε 4, Γιορκ 13 (2), Μωραΐτης 5 (1), Σάκοτα 9, Χάντερ 15, Ρογκαβόπουλος 2, Σαντ-Ρος, Θίοντορ 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 13 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Βασιλόπουλος 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καράμπελας 7 (2 τρίποντα, 5 λάθη), Μουράτος 1, Μπέντιλ 13 (1), Ντάνιελ 10 (7 ριμπάουντ), Κάλαχαν 2, Φλέμινγκς 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 17/33 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 24/29 βολές, 33 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βίκος Cola: 11/18 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/8 βολές, 18 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 3 επιθετικά), 8 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο

ΠΗΓΗ: sdna.gr