Facebook Pixel Με σούπερ Μεζρί νίκησαν το Ιράν οι Τυνήσιοι!
| 2019-09-02 13:53:00

Με σούπερ Μεζρί νίκησαν το Ιράν οι Τυνήσιοι!

Άνετη νίκη με 79-67.

Η Τυνησία πήρε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο, επικρατώντας του Ιράν με 79-67 έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Σαλάχ Μεζρί.

Ο σέντερ των Μάβερικς ήταν σε τρομερή κατάσταση, σημείωσε double double με 22 πόντους και 15 ριμπάουντ, έχοντας μάλιστα 5 τρίποντα (1/5 δίπ, 5/9τριπ, 3/4βολ) μαζί με 3 ασίστ και 5 τάπες. Από την άλλη, για το Ιράν ξεχώρισε ο Άαρον Γκεραμιπουρ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ αλλά και ο Χανταντί με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Η Τυνησία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και το τέλος της πρώτης περιόδου την βρήκε να προηγείται με διψήφια διαφορά (29-19). Το Ιράν κατάφερε να σφίξει την άμυνά του, δίχως όμως να μπορεί να περάσει μπροστά μετά από 20 λεπτά αγώνα (44-35). Οι Τυνήσιοι έχοντας ως όπλο τα σουτ από την περιφέρεια διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας, με τον Μεζρί να κάνει τη διαφορά στις δύο ρακέτες (59-48).

Στην τελευταία περίοδο το Ιράν ξεκίνησε με επιμέρους 4-10 και πλησίασε στους 5 πόντους (63-58, 34'). Η ευστοχία των Τυνήσιων από την περιφέρεια όμως καθώς και οι διαδοχικοί πόντοι του Ρολ στα τελευταία λεπτά τους εξασφάλισαν τη νίκη με το τελικό 79-67.

Δεκάλεπτα: 29-19, 44-35, 59-48, 79-67

Πηγή: superbasket.gr