Facebook Pixel «Ζωντανή» για πρόκριση η Τσεχία - Νίκησε εύκολα την Ιαπωνία
| 2019-09-03 14:19:00

«Ζωντανή» για πρόκριση η Τσεχία - Νίκησε εύκολα την Ιαπωνία

Άνετο 89-76 για τους Τσέχους.

Ανώτερη ήταν η Τσεχία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με την Ιαπωνία, ήταν πολύ εύστοχη πίσω από τα 6.75 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά, επικρατώντας με 76-89.

Πρώτοι σκόρερ του αγώνα οι Μπόχατσικ και Σκλιμπ με 22 πόντους ο καθένας, με τον Τόμας Σατοράνσκι να πετυχαίνει 15 πόντους μαζί με 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από την Ιαπωνία, ο Χατσιμούρα σημείωσε 21 πόντους με 8/12 σουτ έχοντας ακόμη 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι (18-18), στη συνέχεια όμως οι Τσέχοι έφτασαν μέχρι και το +10 (29-39, 17'). Οι Ιάπωνες όμως δεν το έβαλαν κάτω, αντέδρασαν και μείωσαν στους 5 με καλάθι στην εκπνοή του πρώτου μέρους (40-45). Στην επανάληψη, Σκλιμπ και Σατοράνσκι έδωσαν πολύτιμες βοήθειες και η Τσεχία έφτασε στο +13 (47-60, 26'), με τον Άουντα να διαμορφώνει το 55-64 της τρίτης περιόδου. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους στα 4 λεπτά πριν το τέλος (63-78), με την Ιαπωνία να μην βρίσκει τελικά τρόπο να αντιδράσει και να γνωρίζει την ήττα με 76-89.

Δεκάλεπτα: 18-18, 40-45, 55-64, 76-89

Πηγή: superbasket.gr