Facebook Pixel Πρόκριση στο ρελαντί για την Λιθουανία - Συνέτριψε τον Καναδά!
| 2019-09-03 17:14:00

Πρόκριση στο ρελαντί για την Λιθουανία - Συνέτριψε τον Καναδά!

Κέρδισε... σβηστά με 92-69 τον Καναδά.

Η Λιθουανία έκλεισε θέση για την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικρατώντας του Καναδά, που παραμένει δίχως νίκη, με 92-69.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών οι Γιόνας Βαλαντσιούνας και Εντγκάρας Ουλανόβας με 13 πόντους ο καθένας, με τους Καλνιέτις και Κουζμίνσκας να προσθέτουν από 11 πόντους. Από την άλλη, πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κάιλ Γουίλτζερ με 24 πόντους, με τον Κόρι Τζόσεφ να προσθέτει 15 και τον Κεμ Μπιρτς να ακολουθεί με 12.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Λιθουανία έμοιαζε σε καλύτερη κατάσταση, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (24-14). Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους (39-23, 17'), με τους Καναδούς να απαντούν με επιμέρους σκορ 4-17 και να μειώνουν και πάλι στους 10 στο τέλος του πρώτου μέρους (46-36).

Τα τρίποντα της Λιθουανίας δεν έβρισκαν το στόχο, ωστόσο η κυριαρχία στα ριμπάουντ, τους κράτησε σε θέση οδηγού με ευκολία μέχρι και την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (70-54). Η εικόνα του αγώνα δεν έμοιαζε ικανή να αλλάξει και οι παίκτες του Αντομάιτις έφτασαν με άνεση στη νίκη με το τελικό 92-69.

Δεκάλεπτα: 24-14, 46-36, 70-54, 92-69

Πηγή: superbasket.gr