Facebook Pixel Πρώτη νίκη για Καναδά με καταπληκτικό Τζόζεφ!
| 2019-09-05 12:27:00

Πρώτη νίκη για Καναδά με καταπληκτικό Τζόζεφ!

Εύκολη νίκη απέναντι στην Σενεγάλη με 82-60.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας πανηγύρισε ο Καναδάς, καθώς επικράτησε της Σενεγάλης με 82-60. Η Σενεγάλη ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς (11-22), αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και από τη δεύτερη περίοδο πήραν τα ηνία του σκορ (33-32) και τα κράτησαν μέχρι και το φινάλε. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κόρι Τζόζεφ (24 πόντοι).

Η Σενεγάλη ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και γρήγορα πήρε μία διαφορά πέντε πόντων (3-8). Ο Καναδάς προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά με συνεχόμενους πόντους του Φαγέ οι τυπικά φιλοξενούμενοι κράταγαν τα ηνία και τη διαφορά (9-17). Η Σενεγάλη ήταν εξαιρετική και εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 πόντους (9-22) και κράτησε τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (11-22). Κορυφαίος ήταν ο Φαγέ, που είχε παραπάνω από τους μισούς παίκτες της ομάδας του (12 πόντοι).

Ο Καναδάς στη δεύτερη περίοδο έδειξε σημάδια ζωής και με επί μέρους 12-4 έριξε στη διαφορά μόλις στους 3 πόντους (23-26). Το εκπληκτικό σερί των Καναδών συνεχίστηκε και κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς και να περάσουν μπροστά στο σκορ (31-28). Η ομάδα του Νερς κράτησε το προβάδισμα της και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ 33-32 υπέρ της.

Ο Καναδάς είχε τον έλεγχο του μας πλέον και έδειχνε ότι είχε βάλει πλώρη για τη νίκη. Ο Τζόζεφ έκανε μαγικά πράγματα (20 πόντοι) και έδωσε ένα προβάδισμα 12 πόντων στην Εθνική του ομάδα (56-44). Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα και την κράτησαν εύκολα μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου (59-46).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Σενεγάλη δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και ο Καναδάς πανηγύρισε την πρώτη του νίκη (82-60).

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 33-32, 59-46, 82-60

Πηγή: ebasket.gr