Facebook Pixel Βόμβα στο Παγκόσμιο: Απέκλεισε την Τουρκία η Τσεχία - Στον δρόμο της Ελλάδας!
| 2019-09-05 13:28:00

Βόμβα στο Παγκόσμιο: Απέκλεισε την Τουρκία η Τσεχία - Στον δρόμο της Ελλάδας!

Τεράστια πρόκριση για τους Τσέχους, νίκη με 91-76.

Μπορεί κόντρα στην Team USA η Τουρκία να απέτυχε για τέσσερις βολές να πάρει μία ιστορική νίκη, απέναντι στην Τσεχία, ωστόσο, ήταν κατώτερη των περιστάσεων. Το καλοδουλεμένο σύνολο του Ρόνεν Γκρίνζμπουργκ ήταν εξαιρετικά στημένο, είχε αντίδραση σε κάθε ξέσπασμα των Τούρκων ΝΒΑers και στην παρθενική του συμμετοχή σε Παγκόσμιο Κύπελλο ως ανεξάρτητο κράτος έστειλε... σπίτι του το φαβορί και πέρασε στον επόμενο γύρο, μαζί με ΗΠΑ, Βραζιλία και τον νικητή στο ματς Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία. Τρομερή εμφάνιση από τον Όντρεϊ Μπάλβιν που σημείωσε double double (17π., 11ριμπ.), διψήφιοι και οι Χρούμπαν (18π.), Άουντα (16π.), Μπόχατσικ (15π.) και Σατοράνσκι (11π., 7ας). Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Οσμάν με 24 πόντους, απογοητευτική παρουσία από τον Ιλιασόβα (6π., 0/9 σουτ).

Η Τουρκία ξεκίνησε με επιθετικό ρυθμό την αναμέτρηση στο «Shanghai Oriental Sports Center», προηγούμενη στα πρώτα λεπτά με 4-0 (2') και 11-6 (4') με τον Τσεντί Οσμάν αρκετά... ζεστό. Οι αλλαγές του Ρόνεν Γκρίνζμπουργκ έδωσαν πόντους στην Τσεχία που ισορρόπησε, πέρασε μπροστά στο σκορ και μάλιστα βρέθηκε στο +6 (16-22 στο 10') με καλάθι του Άουντα (7π.). Η έλλειψη πλουραλισμού στο σκοράρισμα για τους Τούρκους σε συνδυασμό με την εξαιρετική δημιουργία των φιλοξενούμενων (6ας), διατήρησε το μομέντουμ για την Τσεχία (19-26 στο 12') και παρά την προσωρινή μείωση των παικτών του Σαρίτσα (24-26), απέκτησαν την μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα με τρίποντο του Σιλμπ (30-39 στο 18'). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Τσεχία στο +8 (35-43 στο 20') και τους 14 πόντους από αιφνιδιασμό να «πληγώνουν» τους γείτονες.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα η Τουρκία έδειξε (προσωρινή) αντίδραση. Ένα σερί 8-0 από τους Ουίλμπεκιν και Μαχμούτογλου έφερε το παιχνίδι στα ίσια (43-43 στο 21'), δίνοντας νέο χρώμα στον αγώνα. Στα επόμενα λεπτά το σκορ μοιράστηκε, όμως η Τσεχία ξέφυγε ξανά προεξάρχοντος του Μπάλβιν (12π., 53-64 στο 27'), στην μεγαλύτερη διαφορά του ματς (+11). Δύο τρίποντα από Μαχμούτογλου και Οσμάν διατήρησαν τον χαρακτήρα ντέρμπι (60-66 στο 30'), με το τέταρτο δεκάλεπτο στην «κόψη του ξυραφιού». Ένα τρίποντο κρεσέντο από τις δύο ομάδες (4/4 και 66-72 στο 31') δεν ξεκαθάριζε το τοπίο, η πραγματικότητα όμως των επόμενων λεπτών ήταν διαφορετική. Μπάλβιν και Χρούμπαν έκαναν... πάρτι και η διαφορά εκτοξεύτηκε πάλι στο +11 (66-77 στο 33'). Η Τουρκία προσπάθησε να επιστρέψει, μείωσε στους 6 (74-80), στο φινάλε ωστόσο οι Τσέχοι πήραν μία ιστορική νίκη-πρόκριση με θριαμβευτικό τρόπο!

Δεκάλεπτα: 16-22, 35-43, 60-66, 76-91

Πηγή: sdna.gr