Facebook Pixel Sportdog.gr | Νικήτρια στο ντέρμπι... γοήτρου η Σερβία - Επικράτησε των ΗΠΑ - Εκπληκτικός Μπογκντάνοβιτς
| 2019-09-12 16:03:00

Οι Σέρβοι πήραν τη νίκη με 94-89.

Ούτε απέναντι στην Σερβία δεν τα κατάφεραν οι ΗΠΑ, που γνώρισαν την ήττα με 94-89 σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο έκαναν ένα τραγικό ξεκίνημα.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 28 πόντους και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη επί των Αμερικανών.

Πλέον για την 5η θέση θα παλέψουν οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς, για την 7η θέση οι Αμερικανοί.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα η ομάδα του Τζόρτζεβιτς ήτανε εκείνη που έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι.

Οι Αμερικανοί έδειχναν να έχουν μείνει στο παιχνίδι με την Γαλλία και τον αποκλεισμό και έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο.

Ενδεικτικό της αποκαρδιωτικής εμφάνισης τους ήταν οι 7 πόντοι που πέτυχαν στο πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που η Σερβία είχε σκοράρει 32 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι Αμερικανοί έβγαλαν αντίδραση και με μπροστάρη τον Μίντλετον πλησίασαν αρκετά στο σκορ με το ημίχρονο να βρίσκει τις  ΗΠΑ στο -4, 44-40.

Μπαρνς και Χάρις μπήκαν ορεξάτοι και η Αμερική μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (51-47, 22'). Γιόβιτς και Μπογκντάνοβιτς ανέλαβαν δράση για την Σερβία, με τη διαφορά να φτάνει και πάλι σε διψήφια επίπεδα (71-61, 24').

Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι ΗΠΑ μείωσαν στους τρεις πόντους 69-66, με κάρφωμα του Μίντλετον στον αιφνιδιασμό και στη συνέχεια ο Μαριάνοβιτς έκανε το 71-66.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Σερβία στο +3, αφού η ομάδα του Πόποβιτς μείωσε σε 71-68 με δυο βολές του Λόπες.

Η Σερβία μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και μέσα σε 3 λεπτά πήγε την διαφορά και πάλι στους 10, 78-68 στο 07:26.

Οι πρώτοι πόντοι για τις ΗΠΑ στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθαν από τις βολές του Μπαρνς που μείωσε σε 78-70.

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού οι Σέρβοι κρατούσαν σταθερά την διαφορά.

Οι Αμερικανοί προσπάθησαν να πλησιάσουν, όμως η ομάδα του Τζόρτζεβιτς απαντούσε με τον εκπληκτικό Μπογκντάνοβιτς.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ΗΠΑ πλησίασαν και πάλι στους 4, 92-88 με 20’’ να απομένουν με τον  Γιόκιτς να κάνει το 94-88 με δυο βολές.

Ο Τέρνερ με μια εύστοχη βολή έγραψε το τελικό 94-89.

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89.