Facebook Pixel Sportdog.gr | Σούπερ Λάνγκφορντ και Ρέι "καθάρισαν" για την ΑΕΚ
| 2019-09-12 20:22:00

Σούπερ Λάνγκφορντ και Ρέι "καθάρισαν" για την ΑΕΚ

Νίκη για την Ένωση με 71-68 επί της Μπουγιουκτσεκμέτσε.

Κέντρικ Ρέι και Κιθ Λάνγκφορντ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους στα κρίσιμα σημεία και η ΑΕΚ επικράτησε της Μπουγιουκτσεκμέτσε (71-68) σε φιλικό στην Πόλη.

Στο πρώτο φιλικό στην Κωνσταντινούπολη η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε απέναντι στην Μπουγιουκτσεκμέτσε. Κατάφερε όμως, να φτάσει στη νίκη, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κέντρικ Ρέι και Κιθ Λάνγκορντ. Ο πρώτος μέτρησε 18 πόντους, ενώ ο δεύτερος πρόσθεσε 16, με την Ένωση να παίζει πολύ καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά και να ανατρέπει το εις βάρος της 66-62 (1’39’’ πριν από το τέλος του αγώνα).

Κι όλα αυτά, με την Ένωση να μην έχει στη σύνθεσή της τους τραυματίες Μάρκους Σλότερ, Λίνο Χρυσικόπουλο, αλλά και τον Γιόνας Ματσιούλις, που αναμένεται να μπει σε αγωνιστικό ρυθμό από τις αρχές τις ερχόμενης εβδομάδας.

Επόμενο –και τελευταίο- φιλικό στην Πόλη κόντρα στην Μπαχτσεσεχίρ το μεσημέρι του Σαββάτου (14/09, 16:00).

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο φιλικό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μπουγιουκτσεκμέτσε και πήρε το προβάδισμα (7-4, 5’). Ο Κιθ Λάνγκφορντ ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου και η Ένωση ανέτρεψε το σκηνικό για το 15-18 της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι όμως δεν άφησαν την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Και όχι μόνο αυτό, αλλά κατάφεραν να προσπεράσουν στα μέσα της δεύτερης περιόδου (28-27, 15’). Ρέι και Τσαλμπούρης έδωσαν λύσεις στην επίθεση, όμως οι Τούρκοι κράτησαν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Η καλή άμυνα της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους έφερε αποτέλεσμα. Ένα επί μέρους 3-10 ανέτρεψε πλήρως το σκορ (41-47, 26’). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν εκ νέου (48-51, 28’), όμως η Ένωση κράτησε το προβάδισμα, χάρη σε Ρέςι και Γκίκα για το 50-54 της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου ήταν άστοιχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και η Μπουγιουκτσεκμέτσε το εκμεταλλεύτηκε. Οι Τούρκοι με επί μέρους 12-3 ανέτρεψαν την κατάσταση και βρέθηκαν στο +5 (62-57, 36’). Η ΑΕΚ αντέδρασε όμως και κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ (66-66, 39’). Η Ένωση συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και δημιουργώντας φθορά στην τουρκική ομάδα πήρε και πάλι τα ηνία (66-69), φτάνοντας εν τέλει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 38-37, 50-54, 68-71.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 18 (3), Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ 16(1), Τσαλμπούρης 10(2), Κακλαμανάκης 4, Σπύρογλου, Γκίκας 8(2), Μαυροειδής 4, Σαντ Ρος 2, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 5, Γιάνκοβιτς 4.

ΠΗΓΗ: sdna.gr