Facebook Pixel Ο Φριντέτ διέλυσε την άμυνα της Φενέρ και έδωσε την τρίτη θέση στον ΠΑΟ!
| 2019-09-22 17:37:00

«Σεληνιασμένος» Φριντέτ διέλυσε την άμυνα της Φενέρ και έδωσε την τρίτη θέση στον ΠΑΟ!

του Δημήτρη Σκούφου

Εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό με 84-74.

Την τρίτη θέση στο τουρνουά "Παύλος Γιαννακόπουλος" κατέκτησε τελικά ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε στον μικρό τελικό της Φενέρμπαχτσε με 84-74.

Οι Πράσινοι παρουσίασαν πολύ καλύτερη εικόνα σε σχέση με το χθεσινό παιχνίδι και την ήττα από την Μακάμπι και όντες πολύ εύστοχοι έξω από τα 6,75μ. με πρωταγωνιστή τον Τζίμερ Φριντέτ, έφτασαν στην άνετη νίκη.

Η Φενέρ μπήκε πιο... ζωηρή στο παρκέ και προηγήθηκε με 8-13 στα πρώτα λεπτά, όμως ένα "κρεσέντο" του Τζίμερ Φριντέτ από την γραμμή του τριπόντου άλλαξε την ροή του αγώνα. Ο Αμερικανός άσος πέτυχε 4 σερί τρίποντα και έδωσε προβάδισμα στους Πράσινους με 16-13, που από εκείνο το σημείο και μετά δεν κοίταξαν πίσω.

Με τους Ράις, Τόμας και Βουγιούκα να βοηθούν στην επίθεση ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει σταδιακά την διαφορά, η οποία έφτασε στους 17 (48-31), λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που έληξε με 48-33.

Το Τριφύλλι είχε βρει ρυθμό και σκόραρε ακατάπαυστα απέναντι σε μία Φενέρ που έπαιζε με αρκετούς αναπληρωματικούς, με αποτέλεσμα το σκορ να εκτιναχθεί στο 57-35 του 24ου λεπτού.

Το ματς είχε πάρει τον δρόμο του και παρότι η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μείωσε σε 68-58, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ελέγξει την κατάσταση και να φτάσει σε μια εύκολη νίκη με 84-74, δείχνοντας πάντως ότι ακόμα χρειάζεται μεγάλη βελτίωση σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού του.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-33, 63-49, 84-74

ΠαναθηναϊκόςΤόμας 21, Ράις 12, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 5, Παππάς, Τζόνσον 3, Μπράουν, Φριντέτ 17, Καλάθης 9, Μήτογλου, Μπεντίλ 6, Ουάιλι 2, Βουγιούκας 9

Φενέρ: Τιρπάντσι 5, Βέστερμαν 2, Μαχμούτογλου 6, Κάλινιτς 6, Μπιμπέροβιτς 11, Σλούκας 2, Ουίλιαμς 6, Καντάν 13, Ντίξον, Ντουβερίογλου 14, Στίματς 4