Facebook Pixel «Υπέταξε» την Φενέρ η Ρεάλ - Με το δεξί και η Μπάγερν κόντρα στην Αρμάνι
| 2019-10-04 00:26:00

«Υπέταξε» την Φενέρ η Ρεάλ - Με το δεξί και η Μπάγερν κόντρα στην Αρμάνι

Με νίκες ξεκίνησαν Ρεάλ και Μπάγερν.

Ρεάλ Μαδρίτης- Φενέρμπαχτσε 81-77

Πολύ δυνατά ξεκίνησε στην πρεμιέρα της η Ρεάλ Μαδρίτης στην φετινή Ευρωλίγκα επικρατώντας απέναντι στην Φενέρμπαχτσε με σκορ 81-77.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπήκε με το πόδι στο γκάζι στην αναμέτρηση φτάνοντας στην λήξη του δεκαλέπτου με ένα προβάδισμα 9 πόντων (30-21).

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να κάνει την αντεπίθεση της μειώνοντας στον πόντο μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (43-42).

Στην επανάληψη οι Ισπανοί συνήλθαν και με ένα 21-13 έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα μέτρα τους για το 64-55 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έβαλε δύσκολα στους Μαδριλένους ισοφαρίζοντας σε 73 όλα στα μισά του τετάρτου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια η βασίλισσα επέβαλε τον ρυθμό της για το τελικό 81-77.

Κορυφαίος των νικητών ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Φακούντο Καμπάτσο ο οποίος ήταν απολαυστικός με 17 πόντους αλλά και 8 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ των Ισπανών ήταν ο Τζέφρι Τέιλορ με 19.

Για την τουρκική ομάδα ξεχώρισε ο Νάντο Ντε Κολό ο οποίος είχε 22 πόντους, με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να ακολουθεί με 19.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 43-42, 64-55, 81-77

Μπάγερν Μονάχου-Αρμάνι Μιλάνο 78-64

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι στην Γερμανία ανάμεσα στην Μπάγερν Μονάχου και την Αρμάνι Μιλάνο με την νικήτρια να είναι η γερμανική ομάδα με σκορ 78-64.

Δυνατή κόντρα στην ομάδα του Έτορε Μεσίνα εμφανίστηκε στο ξεκίνημα η Μπάγερν κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι από την αρχή του με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες τον πόντο (22-23). Στην δεύτερη περίοδο η γερμανική ομάδα ήταν καταιγιστική επιθετικά φτάνοντας στην ανάπαυλα με μια διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (42-34).

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την Μπάγερν να διευρύνει την υπέρ της διαφορά στους 11 πόντους αρχικά για το 61-50 της τρίτης περιόδου.

Η τελική αντεπίθεση από τους Ιταλούς ήρθε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την διαφορά να μειώνεται ακόμα και στο καλάθι 6 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα (61-59). Στην συνέχεια ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο παίρνοντας και πάλι διαφορά για το τελικό 78-64.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λούτσιτς ο οποίος είχε 18 πόντους, με τον Ντζέντοβιτς να ακολουθεί με 16.

Από πλευράς ηττημένων κορυφαίος και πρώτος σκόρερ ήταν ο Λουίς Σκόλα ο οποίος στην επανεμφάνιση του στα Ευρωπαϊκά γήπεδα είχε 17 πόντους, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεζ να ακολουθεί με 14 πόντους αλλά και τελικές πάσες.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-34, 61-50, 78-64

Πηγή: ebasket.gr