Facebook Pixel Sportdog.gr | Μεγάλη διπλά για Λήμνο και Περιστέρι, Μπαμ-π και... κάτω ο Ιωνικός από τον Προμηθέα!
| 2019-10-05 18:02:00

Η εξαιρετική πορεία του Προμηθέα σε Ελλάδα κι Ευρώπη συνεχίζεται. Το σύνολο του Μάκη Γιατρά έκανε το 3/3 στο ξεκίνημα της χρονιάς, επικρατώντας του Ιωνικού με 87-80 στην Πάτρα. Αυτό ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι για τους Πατρινούς στη νέα σεζόν, με τους γηπεδούχους να ζορίζονται για να φτάσουν στη νίκη. Από την πλευρά του, ο Ιωνικός, ο οποίος υπέστη την τρίτη του ήττα σε τρεις αγώνες, παρουσίασε πολύ βελτιωμένο πρόσωπο με τον κόουτς Μάγειρα στον πάγκο του, ο οποίος αφήσει τη θέση του πρώτου προπονητή στον Νίκο Βετούλα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κατσίβελης με 20 πόντους, ενώ ο Ελις είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ. Στους 11 πόντους σταμάτησε ο Αγραβάνης, ενώ ο Μπαμπ είχε 12 πόντους και το κρίσιμο τρίποντο της νίκης. Από πλευράς ηττημένων, 15 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Μαυροκεφαλίδης, 15 πόντους κι 8 ασίστ ο Λόρενς, 12 πόντους ο Τζόουνς, 11 πόντους με 8 ριμπάουντ ο Σάφτεναρ και 13 πόντους με 10 ριμπάουντ ο Χαραλαμπόπουλος. Απογοήτευση ο Στιθ, ο οποίος λογικά θα αποχωρήσει.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Προμηθέας κι ο Ιωνικός ήταν κοντά στο σκορ, με τους Πατρινούς ξεφεύγουν με 9 πόντους (67-58) στο τρίτο δεκάλεπτο και να κρατούν το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παρότι ο Ιωνικός ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το φινάλε. Με το σκορ στο 82-80 λίγο πριν την εκπνοή, ο Μπαμπ ευστόχησε σε τρίποντο και καθάρισε την υπόθεση νίκη.

"Περίπατο" το Περιστέρι

Tη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε το Περιστέρι, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Ρεθύμνου με 79-60. Οι φιλοξενούμενοι σε όλο το ματς είχαν τα ηνία του σκορ, κράταγαν σταθερά διψήφια διαφορά και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Η ομάδα του Ζούρου παρουσίασε πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς αρκετοί παίκτες βρέθηκαν σε καλή μέρα και εκτέλεσαν την αντίπαλη άμυνα.

Το Περιστέρι ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και γρήγορα γρήγορα προηγήθηκε με 9-2! Το Ρέθυμνο έκανε την αντεπίθεση τους και με σερί 6-0 έριξε τη διαφορά, αλλά η ομάδα του Ηλία Ζούρου βρήκε τις λύσεις και κράτησε τα ηνία του σκορ (11-18). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και στο τέλος του δεκαλέπτου έφτασε τους 10 (15-25). Το Περιστέρι όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε σερί 9-2 και προηγήθηκε με double double (17-34). Το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να φανεί ανταγωνιστικό και σε κανένα σημείο δεν απείλησε την ομάδα του Ζούρου.

Οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο τον Γάιο Σκορδίλη (4/4 δίποντα) προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με (25-40). Η κρητική ομάδα δεν μπήκε καλά ούτε στο δέυτερο μέρος με αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει σε υψηλά επίπεδα (33-51). Το Περιστέρι έπαθε επιθετικό μπλακ άουτ και το Ρέθυμνο το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε στους 15 (39-54). Η διαφορά έμεινε σταθερή μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να έχει σταθερά τον έλεγχο του ματς. Το Περιστέρι κράταγε σταθερά το προβάδισμα του, αλλά το Ρέθυμνο έκανε προσπάθεια για να πλησιάσει στο σκορ (50-61).

Η αντεπίθεση του Ρεθύμνου έμεινε στη μέση, καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν σχετικά εύκολα το προβάδισμα τους. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και τελικά η ομάδα του Ζούρου πήρε τη νίκη με 79-60.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-40, 39-54, 60-79

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χάρις 2, Γκάρετ 18 (3), Ουίλιαμς 1, Γκόρντον 6, Φράνκαμπ 21 (3), Καμπερίδης, Χριστοδούλου 7 (1), Ραζής, Χότον 5, Κουρέπης, Γαρέζος, Μαραγκάκης

Περιστέρι (Ζούρος): Ξανθόπουλος 7 (1), Βασιλόπουλος 13 (2), Γκρέι 13 (2), Μπρέιον 2, Μόρισον 13, Σαλούστρος 8, Σκορδίλης 8, Χάτσερ 4, Γόντικας 2, Αγραβάνης 2, Σμιθ 3 (1), Κίνγκσλεϊ 4 (1)

Δεν σταματούν πουθενά οι Νησιώτες!

Με το διπλό έφυγε από την έδρα του Πανιωνίου ο Ήφαιστος Λήμνου, καθώς επικράτησε της ομάδας της Νέας Σμύρνης με 83-69. Οι φιλοξενούμενοι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχαν διψήφια διαφορά και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ο εκπληκτικός σ΄ακόμη ένα ματς, ο Τζέρι Σμιθ.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (7-7). Ο Ήφαιστος Λήμνου στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και με σερί 5-0 πήρε προβάδισμα στο ματς (9-14). Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και με κορυφαίο τον Μοντολβεάνου (11 πόντοι) κράτησε τα ηνία του σκορ (16-23). O Ήφαιστος συνέχισε να είναι εξαιρετικός και με ακόμη ένα μικρό σερί εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 πόντους (16-29).

Ο Πανιώνιος έδειξε σημάδια ζωής και απάντησε με δικό του σερί και μείωσε στους πέντε πόντους (27-32). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να ανεβάσουν τη διαφορά (27-37) με καλάθι του Τσαϊρέλη. Ο Τζέρι Σμιθ πήρε την σκυτάλη από τον Μοντολβεάνου και με buzzer beater στο φινάλε του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 27-41.

Ο Πανιώνιος ούτε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους κατάφερε να αλλάξει εικόνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά άνω των 20 πόντων (30-52). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης στη συνέχεια με κορυφαίο τον Λαμπρόπουλο προσπάθησε και μείωσε στους 16, αλλά γρήγορα δέχτηκε σερί 4-0 και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 20 (36-56). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 14 (47-61), διαφορά που ήταν και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ξεκίνησε την αντεπίθεση της στην τελευταία περίοδο και με καλύτερη άμυνα μείωσε στους 10 ύστερα από αρκετή ώρα (54-64).

Ο Πανιώνιος συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά (58-67), αλλά σ΄εκείνο το σημείο δέχτηκε σερί 4-0 και ο Ήφαιστος πήρε μεγάλη ανάσα (58-71). Ο Ηφαιστος κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το φινάλε του ματς και τελικά πήρε τη νίκη με 83-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-41, 47-61, 69-83

Πανιώνιος (Λίβανος): Βεργίνης 14 (3), Λαμπρόπουλος 13 (1), Λι 12, Μακγκίλ 2, Μάρτιν 3 (1), Πάσαλιτς 6 (1), Καμαριανός, Τσουγκαράκης, Καμπερίδης 3, Μαραγκίδης, Λιούις 10, Ντόρις 6

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Χάμοντς 9 (3), Έβανς 6, Σμιθ 20 (7 ασίστ), Μοντολβεάνου 14 (2), Γκίλμπερτ 3 (1), Μούρτος 11 (1), Σταμάτης, Χαριτόπουλος 8 (2), Τσαϊρέλης 5, Πελεκάνος 3 (1), Στασινός, Λιτλ 4

Πηγή: ebasket.gr