Facebook Pixel Sportdog.gr | "Σφαλιάρα" Τόμιτς σε Ζοτς, δεύτερη ήττα για Φενέρ - Έκανε το 2/2 η ΤΣΣΚΑ
| 2019-10-10 22:10:00

"Σφαλιάρα" Τόμιτς σε Ζοτς, δεύτερη ήττα για Φενέρ - Έκανε το 2/2 η ΤΣΣΚΑ

Τεράστια νίκη του Ερυθρού Αστέρα!

Euroleague: Την πρώτη της ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα γνώρισε η Φενέρμπαχτσε αφού υπέκυψε στην πολύ δύσκολη έδρα του Ερυθρού Αστέρα χάνοντας με σκορ 68-56.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νωχελικά την αναμέτρηση με την άμυνα να είναι στο επίκεντρο για αμφότερες και το δεκάλεπτο να φέρνει την μπροστά με 1 χάρη στο τρομερό 4 στα 4 πίσω από τα 6,75 (15-16).

Οι σκληρές άμυνες συνεχίστηκαν στην δεύτερη περίοδο με τον Ζοτς να καλεί απανωτά τάιμ άουτ στα μισά της, ωστόσο η πολύ θερμή ατμόσφαιρα στο Βελιγράδι μπλόκαρε τους παίκτες του οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5 (35-30) στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη αν και οι Τούρκοι μπήκαν με την ίδια διάθεση στην άμυνα αλλά η τρομερή αστοχία της από την γραμμή των βολών αλλά και γενικότερα τους κόστισε, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τους Σέρβους μπροστά με 8 (51-43).

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφτασε την διαφορά μέχρι το καλάθι με το τελικό 68-56 να πικραίνει τον Κώστα Σλούκα και την παρέα του.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-30, 51-43, 68-56

Δεν σταματάει η ΤΣΣΚΑ!

Το δύο στα δύο έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Ευρωλίγκα επικρατώντας επί της Μπάγερν με 79-68, σε ένα παιχνίδι που η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων έδωσε την νίκη στην ομάδα του Ιτούδη.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους Ρώσους να προηγούνται με 4 στο δεκάλεπτο (22-18).

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ιτούδη με κύριο εκτελεστή τον Μπολομπόι βρήκε αναπάντητους πόντους στην επίθεση με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά στους 7 (47-40).

Στην επανάληψη οι Ρώσοι ήταν σταθερά καλύτεροι με την τρίτη περίοδο να τους δίνει έξτρα προβάδισμα για το 70-50.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας την διαφορά, ωστόσο δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ για το τελικό 79-68

Κορυφαίος των Ρώσων ήταν ο Κλάιμπερν με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τους Μπολομπόι και Βόιγκτμαν να έχουν από 10.

Για την Μπάγερν ξεχώρισε ο Μονρό με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ  με τον Ντζέντοβις να ακολουθεί με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 47-40, 70-50, 79-68

Πηγή: ebasket.gr