Facebook Pixel Basket League: «Ξέρανε» τον Κολοσσό μέσα στη Ρόδο το Λαύριο! "Περίπατο" για Ηρακλή και Περιστέρι
| 2019-10-12 18:14:00

«Ξέρανε» τον Κολοσσό μέσα στη Ρόδο το Λαύριο! "Περίπατος" για Ηρακλή και Περιστέρι

Τεράστια νίκη στο τελευταίο σουτ για το Λαύριο.

Basket League: Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στη Ρόδο μεταξύ του Κολοσσού και του Λαυρίου. Οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα συναρπαστικό ματς με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παίρνει τελικά τη νίκη με 74-73. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γουότσον, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο τρίποντο 3,3” πριν το φινάλε του ματς.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων με αποτέλεσμα καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει (7-7). Το Λαύριο σ΄αυτό το σημείο έτρεξε σερί 5-0 και προηγήθηκε με 12-7, αλλά ο Αγκμπελέσε έσπασε γρήγορα το σερί των φιλοξενουμένων (9-12). Οι άμυνες στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαν περίπατο με αποτέλεσμα να σημειωθούν51 πόντοι και η ομάδα του Σερέλη έκλεισε την περίοδο μπροστά με 28-23.

Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για τους γηπεδούχους, ενώ αντίθετα με πρωταγωνιστή τον ΝτεΚοζέι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 10 πόντους (25-35). Ο Άρης Λυκογιάννης κάλεσε τάιμ άουτ, που φάνηκε ότι ξύπνησε τους παίκτες του, και με επί μέρους σκορ 10-2 μείωσε στους 2 πόντους (35-37). Οι Νησιώτες είχαν το μομέντουμ, αλλά στο φινάλε έχασαν την ευκαιρία να περάσουν και μπροστά στο σκορ (43-44).

Αυτό που δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο το έκανε το δεύτερο ο Κολοσσός, καθώς κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του τρίτου περιόδου (47-44). Στη Ρόδο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (53-51). Το σκορ συνέχισε να αλλάζει χέρια και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το Λαύριο ήταν μπροστά με 59-57.

Οι δύο ομάδες έδειχναν ότι ήθελαν πολύ το ματς και έδιναν τα πάντα μέσα στο παρκέ για να τα καταφέρουν (65-66). Το Λαύριο προηγήθηκε και με 68-65, αλλά ο Κολοσσός Ρόδου απάντησε με σερί 5-0 και πέρασε ξανά μπροστά (70-68). Ο Ντεκόζι πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του Χρήστου Σερέλη (70-71).

Ο Αγκμπελέζε με βολές έβαλε μπροστά τον Κολοσσό (72-71), ενώ στη συνέχεια το Λαύριο αστόχησε και ο Κολοσσός πήγε ξανά στη γραμμή των βολών. Ο Τζάκσον πέτυχε μόλις τη μία και έκανε το 73-71 και έμειναν 19,7” για τη λήξη όλα στη διάθεση του Λαυρίου. Οι γηπεδούχοι είχαν να δώσουν φάουλ και έμειναν 7,4” για να τελειώσει το ματς ύστερα από φάουλ που έγινε.

Ο Γουότσον 3,3” πριν το φινάλε πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο και έκανε το 74-73 για την ομάδα του Λαυρίου. Ο Τζακσον αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το Λαύριο πηρε τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 43-44, 57-59, 73-74

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Πουλιανίτης, Κρομά 6, Αγκμπελέσε 16, Μπρούσεβιτς 5 (1), Παύλος 2, Μωραΐτης 9 (1), Μαραγκός 2, Τουτζιαράκης 3, Ντάνιελς 3, Μπρέιζελτον 9 (2), Τζάκσον 18 (3).

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 9 (1), Ντεκόζι 17 (1), Όλμαν 6, Άουτλο 3 (1), Ντέιβις 11 (1), Μαστρογιαννόπουλος 5 (1), Κουζέλογλου 4, Γερομιχαλός, Λεγκίκας 6 (2), Τσούκου, Γουότσον 13 (2).

"Τραίνο" το Περιστέρι!

Αήττητο παρέμεινε το Περιστέρι μετά από τρεις αγωνιστικές, καθώς κατάφερε να κερδίσει και τον Πανιώνιο με 95-69. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε τον έλεγχο σε όλο το ματς, κατάφερε να χτίσει μία διψήφια διαφορά και στην τελευταία περίοδο την εκτόξευσε και κλείδωσε τη νίκη.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-0. Το ρόδι το έσπασε για το Περιστέρι ο Μπλέικ και μείωσε σε 5-2. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Νεοσμυρνιώτες, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και προηγήθηκαν με 12-8. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου κράτησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου τα ηνία του σκορ (24-19) και τον Γάιο Σκορδίλη να έχει 7.

Ο Πανιώνιος σε κανένα σημείο δεν τα παράτησε και με τον εκπληκτικό ΜακΓκιλ (10 πόντοι) μείωσε στους 2 πόντους (28-26). Το Περιστέρι απάντησε βρήκε λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 πόντους (41-31). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έδειξε μία αντίδραση στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 6 (42-36).

Το Περιστέρι και στην τρίτη περίοδο συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και ανέκτησε ξανά διψήφια διαφορά στο ματς (51-40). Ο Πανιώνιος επέστρεψε ξανά, αλλά και πάλι η διαφορά ανέβηκε γρήγορα πάνω από τους 10 (58-47). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε τον έλεγχο και κράτησε σταθερά το προβάδισμα της (69-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι ήταν εξαιρετικό και εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους (80-60). Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι και το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 95-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-36, 69-58, 95-69

Περιστέρι winmasters (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος 11 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρέι 3 (1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπλέικ 6, Μόρισον 3, Σαλούστρος 12 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης 13, Χάτσερ 13 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Γόντικας 8 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Σμιθ 16 (4/4 τρίποντα), Κίνγκσλεϊ 10 6 ριμπάουντ).

Πανιώνιος SU Casa (Λίβανος): Πάσαλιτς 15 (3/4 τρίποντα), Λαμπρόπουλος 6, Λι 8, ΜακΓκίλ 11 (2), Μάρτιν 5, Βεργίνης 10 (2/4), Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 1, Μαραγκίδης, Λιούις 13 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρις.

Ηρακλάρα από τα παλιά!

Ο Ηρακλής συνεχίζει το νικηφόρο σερί του, καθώς νίκησε και το Ρέθυμνο με 74-56 στο Ιβανώφειο. Ο Γηραιός δυσκολεύτηκε για 15 λεπτά περίπου, αλλά στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και γρήγορα κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (8-3). Το Ρέθυμνο με πρωταγωνιστή τον Φράνκαμπ προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά, αλλά ο Γηραιός κρατούσε σταθερά το προβάδισμα (13-10). Η κρητική ομάδα ήταν πολύ καλή στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να περάσει μπροστά (18-21) και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-18.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ανακτήσουν το προβάδισμα τους αλλά ήταν άστοχοι και το Ρέθυμνο κράτησε τα ηνία του σκορ (21-23). O Ηρακλής ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτρεξε σερί στο ξεκίνημα του 14-0 (32-23) και κράτησε το Ρέθυμνο χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά! Η κρητική ομάδα ήταν ανύμπορη και δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Ο Γηραιός έκανε καταπληκτικά πράγματα και με επί μέρους 25-10 έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 43-33.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ηρακλής ήταν κυρίαρχος και κατάφερε να πάρει εύκολα τη νίκη με 74-56.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-33, 61-45, 74-56