Facebook Pixel Περίπατος στο τέλος για Μπαρτσελόνα - Μεγάλο «διπλό» της Εφές στη Βαλένθια!
| 2019-10-19 00:13:00

Περίπατος στο τέλος για Μπαρτσελόνα - Μεγάλο «διπλό» της Εφές στη Βαλένθια!

Συνέχισαν με νίκες Καταλανοί και Τούρκοι.

Μπαρτσελόνα – Άλμπα Βερολίνου 103-84

Αήττητη παρέμεινε η Μπαρτσελόνα μετά την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι “μπλαουγκράνα” δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, αλλά στο δεύτερο μέρος καθάρισαν και πήραν τη νίκη με 103-84. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο και έκαναν το 3/3 στη διοργάνωση.

Η Άλμπα Βερολίνου στο πρώτο δεκάλεπτο αιφνιδίασε την Μπαρτσελόνα και με εκπληκτική εμφάνιση προηγήθηκε με έξι πόντους (19-25). Στη δεύτερη περίοδο άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά (46-44).

Στο δεύτερο μέρος, η Μπαρτσελόνα δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους φιλοξενουμένους. Οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους Μίροτιτς, Χίγκινς και Τόμιτς καθάρισαν το ματς και πήραν τη νίκη με 103-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 46-44, 71-67, 103-84

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ντέιβις 7, Χάνγκα 2, Σμιτς 8 (1), Οριόλα 8, Αμπρίνες 8 (2), Χίγκινς 22 (4/4 τρίποντα), Ντιλέινι, Κούριτς 8, Κλαβέρ 7 (1), Μπολμάρο, Μίροτιτς 18 (4), Τόμιτς 15

Άλμπα Βερολίνου (Γκαρσία): Μέισον, Σίβα 12 (2), Γκίφι 10 (2), Ντιλόου 3 (1), Μάτισεκ 3, Σνάιντερ 8 (2), Χέρμανσον, Όγκμπε 6, Γιεντράιτις 17 (3), Καβανόγκ 11 (2), Ννόκο 8, Σίκμα 6 (2)

Βαλένθια – Αναντολού Εφές 78-83

Τη δεύτερη της νίκη στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Αναντολού Εφές, η οποία επικράτησε δύσκολα της Βαλένθια εκτός έδρας με 83-78. Η τουρκική ομάδα δυσκολεύτηκε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά κατάφερε εν τέλει να κρατήσει τα ηνία του σκορ και πήρε τη δεύτερη της συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση.

Η Βαλένθια ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε γρήγορα με έξι πόντους (10-4). Η Αναντολού Εφές απάντησε και με σερί της 6-0 ισοφάρισε σε 10-10. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες πήγαν περίπατο, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 50 πόντους με τις “νυχτερίδες” να έχουν το προβάδισμα με 27-23.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και κράταγαν σταθερά τα ηνία του σκορ (30-25). Η Εφές προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά η Βαλένθια δεν άφησε κανένα περιθώριο και ολοκλήρωσε το ημίχρονο μπροστά με 46-39.

Η Αναντολού Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην επίθεση. Η τουρκική ομάδα σημείωσε συνολικά 30 πόντους και κατάφερε να κάνει την ανατροπή (65-71). Οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και μετά από πέντε λεπτά σημειώθηκαν μόλις τέσσερις πόντους (67-73).

Η Βαλένθια δεν κατάφερε εν τέλει να επιστρέψει στο ματς και τελικά ηττήθηκε από την Εφές με 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 46-39, 65-71, 78-83

Βαλένθια (Πονσαρνάου): Κολόμ 6 (2), Μαρίνκοβιτς 2, Λόιντ 2, Νντούρ 6, Αμπάλντε 7 (1), Λαμπεϊρί 4, Βαν Ρόσομ 14 (2), Τομπέι, Μότουμ 11 (1), Ντούμπλιεβιτς 22 (1), Σαν Εμετέριο 4, Ντόρνεκαμπ

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 13 (1), Μπομπουά 9 (3), Σίνγκλετον, Μπαλμπάι, Πλάις 2, Μίσιτς 15 (1), Άντερσον, Πέτερς 15, Ντάνστον 10, Σιμόν 19 (1)

Πηγή: ebasket.gr