Facebook Pixel Sportdog.gr | Παραπαίει ο Άρης - Τεράστια νίκη του Ιωνικού μέσα στο Αλεξάνδρειο
| 2019-10-19 17:58:00

Παραπαίει ο Άρης - Τεράστια νίκη του Ιωνικού μέσα στο Αλεξάνδρειο

Σπουδαίο διπλό για την ομάδα της Νίκαιας με 77-72.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ιωνικός Νικαίας επικρατώντας με σκορ 72-77 επί του Άρη, σε ένα ντέρμπι για γερά νεύρα που κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο από την κούραση που έβγαλαν οι γηπεδούχοι.

Πολύ δυνατά και συγκεντρωμένα μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι το πλεονέκτημα τους στην ρακέτα πήραν προβάδισμα 6 πόντων στο 3′, με τον Ιωνικό να αντιδρά άμεσα και να ισορροπεί το παιχνίδι στα μισά της πρώτης περιόδου, και να τον βρίσκει μπροστά με 3 στο φινάλε της περιόδου (21-24).

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα και καμία από τις δύο  ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει με τον Άρη να πηγαίνει με βραχεία κεφαλή στα αποδυτήρια (44-43).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα προβάδισμα 5 πόντων (47-52) με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Μπαρτ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα με την τρίτη περίοδο να λήγει τον Ιωνικό μπροστά με 1 πόντο (60-61).

Στην τέταρτη περίοδο τα σημάδια της κούρασης των παικτών του Άρη έκαναν την εμφάνιση τους με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται για να πάρουν διαφορά 9 πόντων στα μισά του δεκαλέπτου (62-71). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση χωρίς να τα καταφέρουν για το τελικό 72-77.

Για την ομάδα της Νίκαιας πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπάρτ  ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να έχει 16 πόντους και 8 ριμπάουντ με τον Χαραλαμπόπουλο  να σταματάει 14 στους πόντους.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Ντραγκίσεβιτς και Τάλτον με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-43, 60-61, 72-77

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Σλαφτσάκης 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 9 (3/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Φλιώνης 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκετσεβίτσιους 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ντραγκίσεβιτς 17 (7/12 δίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 1, Τάλτον 16 (7/10 δίποντα, 4 ασίστ), Γκάγκιτς 7, Σιδηροηλίας

ΙΩΝΙΚΟΣ (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 16 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 3, Μπαρτ 24 (6/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/8 βολές), Τζόουνς 4, Λόρενς 5, Χαραλαμπόπουλος 14 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Σάφτεναρ, Μπατής 6 (2), Δημάκος, Κατούφας, Στιθ 5 (1)

ΠΗΓΗ: ebasket.gr