Facebook Pixel Basket League: Νίκη με ανατροπή για τον Προμηθέα, πήρε το... θρίλερ ο Πανιώνιος - Ασταμάτητος ο Ηρακλής!
| 2019-10-19 18:14:00

Με ματσάρες ξεκίνησε η Basket League.

Basket League: Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα, καθώς επικράτησε με σκορ 81-80 επί του Κολοσσού σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι έχαναν για τρία δεκάλεπτα και το ανέτρεψαν στο φινάλε.

Πολύ συγκεντρωμένα μπήκε στην αρχή του του αγώνα ο Κολοσσός με το πεντάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (10-10). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν περισσότερες λύσεις επιθετικά και να παίρνει προβάδισμα 4 πόντων στο δεκάλεπτο (21-17).

Στην δεύτεροι περίοδο οι Ροδίτες συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στην ομάδα του Μάκη Γιατρά, με βασικό όπλο τα πολύ καλά ποσοστά του έξω από τα 6,75 (6/11 στο ημίχρονο), παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα 9 πόντων 1:30 πριν το ημίχρονο (33-42), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-45.

Στην τρίτη περίοδο οι Πατρινοί προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους, ωστόσο η αστοχία τους από τα 6,75 αλλά και η συγκέντρωση των παικτών του Άρη Λυκογιάννη έκανε το έργο τους δύσκολο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα 6 πόντων με την λήξη της τρίτης περιόδου (58-64).

Πολύ συγκεντρωμένος και αποφασισμένος μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ανατρέποντας την εις βάρος του κατάσταση, με το παιχνίδι να είναι ένα πραγματικό ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, και τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να αποδράσουν από την Πάτρα με την νίκη, για το τελικό 81-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-45, 58-64, 81-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 4, Μπόγρης 2, Λίποβι 5 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαντζούκας 4, Φίλερ 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 6 (1), Αγραβάνης 17 (2), Χολ 7 (1/8 σουτ, 7 ασίστ), Έλις 10 (5/5 δίποντα), Καφέζας, Μπαμπ 22 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/8 βολές), Κουρουπάκης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Κρομά 11 (1), Τσουτζιαράκης 10 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 10 (2), Μπρούσεβιτς 2, Παύλος 3 (1), Μωραΐτης 2 (8 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 4, Ντάνιελς 5 (1), Αγκμπελέζε 11 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζάκσον 22 (3/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα)

Μοιράζει... ροπαλιές!

Την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ηρακλής στην Λάρισα, επικρατώντας της ομώνυμης ομάδας με σκορ 74-87, σε ένα παιχνίδι που για τρία δεκάλεπτα οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ και τον γηραιό να είναι λίγο καλύτερος για να πάρει προβάδισμα 7 πόντων στην λήξη της περιόδου (21-28).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι ήταν πολύ καλοί επιθετικά ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε ψηλά επίπεδα με τους Θεσσαλούς να βρίσκουν λύσεις και να μένουν στο παιχνίδι για το 40-45 του ημιχρόνου.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη, αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη για να πάρουν προβάδισμα 6 πόντων (56-50) πόντων 4 λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με την τρίτη περίοδο να τους βρίσκει μπροστά με 1 πόντο (59-60).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ αποφασισμένοι για την νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο παίρνοντας νωρίς προβάδισμα 7 πόντων (63-70). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αν και προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση δεν τα κατάφεραν με τον Ηρακλή να παίρνει την νίκη με το 74-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Παρκς 11 (5 ριμπάουντ), Χάρις 15 (3), Χάμιλτον 9, Ρέινολντς 23 (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπυρόπουλος 2, Χείλαρης, Βαβάτσικος, Μπερχανεμέσκελ 9 (4/11 σουτ), Φλόιντ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Γκάρετ 15 (6/6 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Οκερεαφόρ 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σούλερ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάνλαν 14 (5/7 δίποντα), Ζάρας 6 (2), Κακαρούδης 9 (1), Καββαδάς, Καλαϊτζίδης, Σμιθ 5 (1), Ντέιβις 10 (1)

Σεφτέ στην παράταση και με... θρίλερ ο Πανιώνιος!

Την πρώτη του νίκη στην φετινή basket league πήρε ο Πανιώνιος κόντρα στο Ρέθυμνο, αφού επικράτησε με 70-67, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, και κρίθηκε με ένα απίστευτο buzzer-beater τρίποντο του Πάσαλιτς.

Αποφασισμένος να κάνει την πρώτη του νίκη στην Α1 μπήκε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος κάνοντας πολύ νωρίς ένα 6-0, για να έρθει η αντίδραση των φιλοξενούμενων και το 6-4. Οι κυανέρυθροι έβρισκαν επιθετικές λύσεις σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο που τους βρήκε μπροστά με 6 (17-11).

Η απάντηση της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου ήρθε νωρίς στην δεύτερη περίοδο και με ένα γρήγορο σερί 7-1 έφερε το παιχνίδι στα ίσα (18-18).  Στην συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να παίρνουν μικρά προβαδίσματα για το 32-29 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Ρέθυμνο μπήκε πολύ δυνατά και σταδιακά δημιούργησε διψήφια διαφορά για το 42-52 3 λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου, με τον Πανιώνιο να μειώνει στους 7 στην λήξη του (47-54). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με το παιχνίδι να είναι για γερά νεύρα στο φινάλε του και με ένα καλάθι του νεοαποκτηθέντα Σάμουελς 22 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη να ισοφαρίζει στο 67-67.

Στην συνέχεια ο Πανιώνιος ολοκλήρωσε μια απίστευτη ανατροπή καθώς έκλεψε με τον Πάσαλιτς, και ενώ αρχικά δέχθηκε την τάπα στην επαναφορά πήρε την νίκη πάλι με τον Πάσαλιτς να εκτελεί το Ρέθυμνο buzzer-beater τρίποντο, για το τελικό 70-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 32-29, 47-54, 70-67

Πηγή: ebasket.gr