Facebook Pixel Sportdog.gr | "Τρομάζει" η Μπαρτσελόνα, άνετες νίκες για Μακάμπι και Χίμκι
| 2019-10-25 00:09:00

"Τρομάζει" η Μπαρτσελόνα, άνετες νίκες για Μακάμπι και Χίμκι

Μεγάλη νίκη για τους Καταλανούς στον Ερυθρό Αστέρα.

Euroleague: Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με ,για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να παραμένει αήττητη με 4 νίκες στην διοργάνωση. Από την άλλη, η ομάδα της Σερβίας έχει 1 νίκη και 3 ήττες.

Στην πρώτη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε δυνατό στον αγώνα και με τρίποντο του Μπόρισα Σίμανιτς προηγήθηκε με 12–6, 4.46” πριν τη λήξη. Με δίποντο του Στράτου Περπέρογλου, 1.04”, “έκλεισε” το δεκάλεπτο βρίσκοντας την ομάδας της Σερβίας με 16-12 μπροστά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο του Μουχαμάντ Φαγιέ, ο Ερυθρός βρέθηκε να προηγείται με 13 πόντους (33–20), 3.42” πριν από το ημίχρονο. Όμως, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να μειώσει και με τρίποντο του Άνταμ Χάνγκα να πάει στα αποδυτήρια με το 36–33.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς μπόρεσε και ανέτρεψε το σκορ και με δίποντο του Μπράντον Ντέιβις κατάφερε να πάρει 4 πόντους διαφοράς (44–48), 3.59” πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η περίοδος “έκλεισε” στο +8 για την Μπαρτσελόνα, καθώς με τρίποντο, 32” πριν το τέλος, ο Κάιλ Κούριτς “έγραψε” το 57–49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να μειώσει στο σκορ, καταφέρνωντας να ρίξει τη διαφορά στους 8 πόντους (57–65), ύστερα από δίποντο του Τζέιμς Γκιστ, 4.50” πριν λήξει ο αγώνας. Το τελικό σκορ (65–73) διαμορφώθηκε από δίποντο του Κάιλ Κούριτς, 29” πριν το φινάλε του παιχνιδιού.

Νίκησε και περιμένει Παναθηναϊκό

Η Κίμκι επικράτησε εκτός έδρας της Μπάγερν Μονάχου με 87–74, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την Ρωσική ομάδα να φτάνει τις 3 νίκες και την 1 ήττα, ενώ από την άλλη η Γερμανική ομάδα έχει 2-2.

Στην πρώτη περίοδο με δίποντο του Νιχάντ Ντέντοβιτς 4.27” πριν το τέλος, η Μπάγερν είχε 4 πόντους διαφορά (15–11), με την περίοδο να τελειώνει στο 19-17, ύστερα από τρίποντο του Γιόνας Γιερέμπκο, 2.24” πριν το τέλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι του Γκρεγκ Μονρό το σκορ πήγε στο 33-30 υπέρ των “Γερμανών”, 4.11” πριν τη λήξη. Το ημίχρονο τελείωσε στο 37-44, μετά από το δίποντο το Άντονι Γκιλ 12” πριν το τέλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο με δίποντο του Αλεξέι Σβεντ η Ρωσική ομάδα βρέθηκε μπροστά με 61-45, 3.46” πριν το τέλος, με την περίοδο να λήγει στο 55-70 ύστερα από μία εύστοχη βολή του Ρώσου γκαρντ, 3” πριν το φινάλε.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά πήγε στους 10 πόντους (68–78), μετά από δίποντο του Ντανίλο Μπαρθέλ, 4.09” πριν το τέλος, ενώ το τελικό σκορ (74–87) διαμορφώθηκε, ύστερα από τις δύο εύστοχες βολές του Ντιέγκο Φλακαντόρι, 11” πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-44, 55-70, 74-87
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Κινγκ 9 (3/4 τρίποντα), Κόπονεν, Μονρό 18 (7/12 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 7 λάθη), Λούτσιτς 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λο 12 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Τζέντοβιτς 9, Τσίπσερ 3 (1), Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπατέλ 9, Ραντόσεβιτς, Γκραντ.
ΚΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 19 (5/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Μπούκερ 13 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Τίμα 13 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καράσεφ, Ζαΐτσεφ 4, Ντεσιάτνικοφ, Γερέμπκο 8 (2), Μόνια 6 (2), Γκιλ 17 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπαράσκοφ, Έβανς 2, Μπέρτανς 5

'Ανετος ο Σφαιρόπουλος!

H Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε εντός έδρας της Βαλένθια με 76–63, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχει πλέον 2 νίκες και 2 ήττες, ενώ την Ισπανική ομάδα να έχει 4 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στην πρώτη περίοδο η “ομάδα του λαού” με δίποντο του Όμρι Κάσπι προηγήθηκε με 9-5, 3.40” πριν το τέλος, με το δεκάλεπτο να λήγει 18-11, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς 1” πριν από το τέλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με καλάθι και φάουλ ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς “έγραψε¨ το 24-21, 4.55” πριν από τη λήξη, με το ημίχρονο όμως να βρίσκει μπροστά την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 33-28.

Στην τρίτη περίοδο, με τρίποντο του Γιοβέλ Ζούσμαν η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 48-33, 3.25” πριν τη λήξη, όμως η Βαλένθια μείωσε σε 56-44 με τρίποντο του Άαρον Ντόρνεκαμπ, 2” πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τελευταία δεκάλεπτο, ο Σκότι Ουίλμπεκιν με τρίποντο πήγε την διαφορά στο +19 (68–49) 5.54” πριν το τέλος, με τον αγώνα να λήγει με 76-63, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 33-28, 56-44, 76-63
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ, Γουίλμπεκιν 14 (1/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Έισι, Χάντερ 13 (6/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάσπι 12 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αβντίγια 6 (1), Ντόρσεϊ, Ντιμπαρτολομέο 7 (1), Γουόλτερς 10 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπλακ 6 (6 ριμπάουντ), Ζούσμαν 8 (2)
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 3 (1/6 σουτ), Λόιντ 17 (1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές), Εντούρ 4 (2/8 δίποντα), Λαμπεϊρί 1, Βαν Ρόσομ, Μότουμ 2, Ντούμπλιεβιτς 15 (3/6δίποντα, 0/3 τρίποντα, 9/11 βολές, 7 ριμπάουντ), Βίβες, Σαν Εμετέριο 15 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντόρνεκαμπ 6 (2)

Πηγή: ebasket.gr