Facebook Pixel Sportdog.gr | Έκανε... πάρτι στην Άλμπα η ΤΣΣΚΑ, έχασε με σοβαρό τραυματισμό τον Κλάιμπερν
| 2019-10-25 23:02:00

Έκανε... πάρτι στην Άλμπα η ΤΣΣΚΑ, έχασε με σοβαρό τραυματισμό τον Κλάιμπερν

'Ενα πολύ εύκολο διπλό για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Euroleague: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Γερμανία. Η ρωσική ομάδα μ΄ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και πήρε τη νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου με 82-66. Ο Χίλιαρντ και ο Τζέιμς ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και οδήγησαν τους Ρώσους στη νίκη.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα με την Άλμπα Βερολίνου να έχει τα ηνία (8-7). Σ΄εκείνο το σημείο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα (8-13) και ανάγκασε τους γηπεδούχους να πάρουν τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι “ξύπνησαν” και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πλησίασαν ξανά στους 2 πόντους (15-17).

Η “ρωσική αρκούδα” δεν μπόρεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο να ξεφύγει στο σκορ. Οι Γερμανοί ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ (28-29). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με τους Χίλιαρντ και Μάικ Τζέιμς να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων από το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να κρατήσει το μικρό προβάδισμα και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 39-34 υπέρ των Ρώσων.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο πρώτο ημίχρονο έχασε τον Κλάιμπερν, ο οποίος τραυματίστηκε στο γόνατο του και υπάρχει κίνδυνος για μεγάλη ζημιά. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ιτούδη δεν έδειξαν επηρεασμένοι και συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς (39-47). Σ΄εκείνο το σημείο οι Ρώσοι ανέβασαν την απόδοση τους και με ένα εκπληκτικό σερί στο φινάλε της τρίτης περιόδου προηγήθηκαν με 61-42.

Στην τελευταία περίοδο, όπως ήταν φυσικό, δεν άλλαξε κάτι. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κράτησε εύκολα το προβάδισμα της και πήρε τη νίκη με 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-39, 42-61, 66-82
Άλμπα Βερολίνου (Γκαρσία): Μέισον, Σίβα 7 (11 ασίστ), Γκίφι 11 (1), Έρικσον, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 11 (2), Όγκμπε 2, Γιεντράιτιτς 10 (1), Τίμαν 1, Καβανό 3 (1), Εννόκο 8 (7 ριμπάουντ), Σίκμα 11 (1)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Μπόλομποι 12 (1), Τζέιμς 22 (5), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 7 (1), Βόιγκτμαν 7 (8 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 2, Χάκετ 2, Χίλιαρντ 21 (6), Κουρμπάνοφ, Χάινς 7, Μπέικερ

Πηγή: ebasket.gr