Facebook Pixel Έρχεται "φορτσάτη" στο ΟΑΚΑ η Εφές - "Πάτησε" τον Ερυθρό Αστέρα πριν τον Παναθηναϊκό
| 2019-10-29 22:20:00

Άνετη νίκη με 85-70 για τους Τούρκους.

Η Αναντολού Εφές επικράτησε εντός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 85–70, για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την ομάδα τους Εργκίν Αταμάν να έχει 4 νίκες και 1 ήττα, ενώ η ομάδα από την Σερβία έχει ρεκόρ 1-4.

Στο πρώτο δεκάλεπτο με τρίποντο ο Κρούνοσλαβ Σιμόν έδωσε “αέρα” 9 πόντων (14–5) στην Αναντολού Εφές, με την περίοδο να λήγει 21–9, ύστερα από δίποντο του Όγκιεν Κούζμιτς, 33” πριν από το τέλος.

Στην δεύτερη περίοδο, με δύο εύστοχες βολές του Σέιν Λάρκιν ο Τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 31–20, 3.15” πριν από τη λήξη. Ο Ερυθρός Αστέρας, μετά από καλάθι του Τζέιμς Γκιστ “έκλεισε” το ημίχρονο χάνοντας με 38–26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βασίλιε Μίσιτς με δίποντο κράτησε τη διαφορά στους 12 πόντους (49-37), 5.07” πριν από τη λήξη, ενώ το δεκάλεπτο έληξε 56-51, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Σέιν Λάρκιν, 1” πριν από το τέλος.

Στην τελευταία περίοδο με τρίποντο το Τζέιμς Άντερσον “έγραψε” το 75-60, 5.01” πριν από τη λήξη. Το τελικό σκορ ήταν 85-70, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Βασίλιε Μίσιτς, 9” πριν από τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 38-26, 56-51, 85-70

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 13 (2), Μπομπουά 5 (1), Σίνγκλετον 3, Μπαλμπάι, Γκετσίμ, Σανλί, Πλάις 4, Μίτσιτς 26 (4), Άντερσον 7 (1), Πίτερς 6 (2), Ντάνστον 10 (5 ριμπάουντ), Σιμόν 11 (3).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκαβρίλοβιτς): Κούζμιτς 6, Τσόβιτς, Μπράουν 18 (1), Περπέρογλου 5 (1), Νταβίντοβατς 7 (1), Λάζιτς 9 (1), Μπαρόν 6, Ντόμπριτς 3 (1), Γκιστ 5, Τζένκινς 6, Σίμανιτς, Ότζο 5.

ΠΗΓΗ: ebasket.gr