Facebook Pixel Euroleague: "Ξύπνησε" και... καθάρισε την Άλμπα η Ρεάλ - "Πάρτι" της Μπασκόνια με Μπάγερν
| 2019-11-02 00:03:00

"Ξύπνησε" και... καθάρισε την Άλμπα η Ρεάλ - "Πάρτι" της Μπασκόνια με Μπάγερν

Ρεάλ - Άλμπα 85-71 και Μπασκόνια - Μπάγερν 93-60.

Euroleague: Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε, όμως όταν... σοβαρεύτηκε επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 87-71, ενώ η Μπασκόνια "συνέτριψε" εντός έδρας τη Μπάγερν Μονάχου με 93-60.

Ρεάλ Μαδρίτης – Άλμπα Βερολίνου 85-71

Ρεάλ Μαδρίτης αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 85-71. Η γερμανική ομάδα έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους για τρία δεκάλεπτα, αλλά τελικά η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πανηγύρισε τη νίκη.

Ο Άντονι Ράντολφ είχε κέφια στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με 10 πόντους έδωσε διψήφιο προβάδισμα από νωρίς στη Ρεάλ Μαδρίτης (13-2). Η “Βασίλισσα” συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και η διαφορά συνεχώς ανέβαινε (24-9). Οι Ισπανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με το πρώτο καλάθι του νεαρού Γκαρούμπα έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 28-14.

Η Άλμπα Βερολίνου βρήκε λύσεις στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 10 πόντους (30-20), ενώ η διαφορά έπεσε ακόμη περισσότερο με καλάθι του εξαιρετικού Χέρμανσον, που είχε 10 πόντους με 5/5 δίποντα (35-27). Η Ρεάλ Μαδρίτης κράτησε τα ηνία του σκορ, αλλά οι Γερμανοί πλέον ήταν άκρως ανταγωνιστικοί (42-38).

Άλμπα Βερολίνου ήταν εξαιρετική στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να κάνει την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 55-53. Η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε και με επί μέρους σκορ 9-3 στο φινάλε της τρίτης περιόδου πήρε μία διαφορά 8 πόντων (64-56). Στην τελευταία περίοδο, η “Βασίλισσα” είχε τον πλήρη έλεγχο και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 85-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 42-38, 64-56, 85-71
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 7, Ράντολφ 12 (5 ριμπάουντ, Ρούντι 3, Καμπάτσο 8 (8 ασίστ), Λαπροβίτολα 2, Ντεκ 6, Γκαρούμπα 12, Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 11 (8 ριμπάουντ), Γιουλ 12 (6 ασίστ), Μίκι 3 (1), Τέιλορ 6 (1)
Άλμπα Βερολίνου (Γκαρσία): Μέισον 10 (2), Σίβα 10 (20, Γκίφι 1, Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Χέρμανσον 13, Όγκμπε, Γιεντράιτις 9 (1), Τίμαν 10, Καβανό 5 (1), ΕνΝόκο 2 (6 ριμπάουντ), Σίκμα 6 (6 ριμπάουντ)

Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 93-60

“Πάρτι” έκανε η Μπασκόνια κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου. Οι Βάσκοι πραγματοποίησαν φανταστική εμφάνιση και διέλυσαν τους Γερμανούς (93-60). Οι γηπεδούχοι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πήραν διαφορά 19 πόντων και σε κανένα σημείο δεν έχασαν το μεγάλο τους προβάδισμα.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά η Μπασκόνια στη συνέχεια πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε (10-6). Οι Βάσκοι σ΄εκείνο το σημείο έτρεξαν ένα μεγάλο σερί 19-3 και με πρωταγωνιστή τον Σενγκέλια (13 πόντοι) εκτόξευσαν τη διαφορά στους 19 πόντους (29-10).

Η Μπάγερν Μονάχου έδειξε σημάδια ζωής και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε σε 29-15. Η Μπασκόνια ήταν φανταστική στη Βιτόρια και χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα κατάφερε να κρατήσει τα ηνία του σκορ (40-17). Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 52-29 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι Βάσκοι συνέχισαν και στο δεύτερο μέρος να έχουν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και κράτησαν τη διαφορά στους 20 πόντους (57-37). Η Μπάγερν κατάφερε να πλησιάσει και στους 15 πόντους, αλλά ο Σενγκέλια μίλησε ξανά και κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τους φιλοξενούμενους (66-47).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 93-60.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 52-29, 66-47, 93-60
Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 3 (6 ασίστ), Γκονζάλεζ 2, Χένρι 7 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζάνινγκ 16 (3), Ντιόπ 3, Φωλ 2 (8 ριμπάουντ), Στάουσκας 12 (2) Σενγκέλια 19 (2), Γκαρίνο 10 (1), Σιλντς 5 (1), Πολονάρα 10 (2), Έρικ 4
Μπάγερν Μονάχου (Ράντοντσιτς): Κινγκ, Κόπονεν 3 (1), Μονρό 18, Λούσιτς 4, Λο 12 (3), Ζίπσερ 7 (8 ριμπάουντ), Νέλσον 4, Φλακαντόρι 1, Μπαρτέλ 7 (1), Ραντόσεβιτς 4

ΠΗΓΗ: ebasket.gr