Facebook Pixel Basket League: "Πάτησε" τον Ηρακλή ο Ιωνικός - Μεγάλη νίκη του Λαυρίου με Ρέθυμνο
| 2019-11-02 17:45:00

"Πάτησε" τον Ηρακλή ο Ιωνικός - Μεγάλη νίκη του Λαυρίου με Ρέθυμνο

Ιωνικός - Ηρακλής 88-74 και Λαύριο - Ρέθυμνο 86-78.

Ιωνικός - Ηρακλής 88-74

Την τέταρτη νίκη του σε 6 παιχνίδια στην basket league πανηγύρισε ο Ιωνικός, επικρατώντας με σκορ επί του Ηρακλή έχοντας πολύ καλά ποσοστά στα σουτ πίσω από τα 6,75.

Πολύ καλά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι και με 4 γρήγορους πόντους του Κώττα, πήραν προβάδισμα με 7-4. Στην συνέχεια ένα κρεσέντο του Τζόουνς που είχε 9 σερί πόντους  ανέβασε την διαφορά για τους Νικαιώτες με τον γηραιό να αντιδρά με 7 πόντους του Ντέιβις για το 19-17 με το δεκάλεπτο να λήγει στο 23-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βετούλα μπήκαν αποφασισμένοι να ελέγξουν το παιχνίδι και με τρίποντο του Μπατή ανέβασαν την διαφορά στους 6 πόντους για το 29-23, ενώ στην συνέχεια την ανέβασαν στους 8 με τον Χαραλαμπόπουλο (41-33). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν για το 50-44 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πολύ καλοί επιθετικά και με όπλο τους τα πολύ καλά ποσοστά πίσω από τα 6,75 (8/15) πήρε προβάδισμα 15 πόντων για το 65-50, αναγκάζοντας τον Γιάννη Καστρίτη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι οδηγίες που έδωσε στους παίκτες του δεν είχαν αντίκρυσμα με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν και άλλο την διαφορά για το 80-55 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν με όπλο την άμυνα τους χωρίς επιτυχία για το τελικό 88-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-44, 80-55, 88-74

Λαύριο - Ρέθυμνο 86-78

Την τέταρτη νίκη του στην φετινή basket league πήρε το Λαύριο επικρατώντας με σκορ 86-78 επί του Ρεθύμνου, σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του.

Πολύ δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων (11-16), για να λήξει το δεκάλεπτο με το Ρέθυμνο να προηγείται με 7 (15-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων για το 48-43 με πολύ καλά ποσοστά πίσω από τα 6,75 (62,5%).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 21-12 για να ανεβάσουν την διαφορά στους 15, με τους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου να αντιδρούν με δικό τους σερί για να μειώσουν στους 5 στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου για το 71-66.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο καλάθι 3′ πριν το φινάλε, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και να παίρνουν τελικά την νίκη με το τελικό 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 48-43, 71-66, 86-78

ΠΗΓΗ: ebasket.gr