Facebook Pixel Στους "8" το Ρέθυμνο, παίζει με ΑΕΚ
| 2019-11-06 19:56:00

Απέκλεισε τον Κολοσσό το Ρέθυμνο - Παίζει στα προημιτελικά με ΑΕΚ!

Οι Κρητικοί νίκησαν με 75-65 και πέρασαν στην οκτάδα του Κυπέλλου.

Το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου πήρε το Ρέθυμνο, το οποίο με πρωταγωνιστή τον Κόνερ Φράνκαμπ επικράτησε 75-65 του Κολοσσού και έτσι στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (9/11).

Ο Αμερικανός ήταν κορυφαίος για τους Κρητικούς, έχοντας 26 πόντους, με τον Γκόρντον να είχε 10π. Από τους Ροδίτες, ξεχώρισαν οι Τζάκσον και Τουτζιαράκης με 16 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Από νωρίς είχε το προβάδισμα και τη διαφορά το Ρέθυμνου (17-8), με τον Κολοσσό να κάνει την αντεπίθεσή του και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο (20-14). Οι Κρητικοί μπήκαν ακόμη πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με μπροστάρη τον Φράνκαμπ, πήγαν στο +13 (35-22), στα μισά, με τον ρυθμό να πέφτει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +14 (38-24).

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Μπρέιζελτον προσπάθησε να κρατήσει τον Κολοσσό στο ματς, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (42-34). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, το Ρέθυμνο κυριάρχησε στο παιχνίδι και με την εξαιρετική του άμυνα κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +19 (57-38), ενώ νωρίτερα είχε φτάσει ακόμη και στο +23 (57-34). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Ρέθυμνο να παίρνει τη νίκη-πρόκριση με το τελικό 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-24, 57-38, 75-65

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Λι 7 (1), Χριστοδούλου 2, Χότον 4, Μαραγκάκης, Καμπερίδης 6 (2), Λαναράς, Γαρέζος, Μάρεϊ 9 (1), Χάρις 9 (3), Γκόρντον 10, Ραζής 2, Φράνκαμπ 26 (6).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 5, Μπρέιζελτον 7, Τζάκσον 16 (1), Τσαλμπούρης 6 (2), Πουλιανίτης 4, Μπρούσεβιτς 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 9 (1), Ντάνιελς 2, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 10, Παύλος.

Πηγή: sport-fm.gr