Facebook Pixel Τρελό κάζο για τον ΠΑΟΚ - Στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο εκπληκτικός Διαγόρας!
| 2019-11-09 19:00:00

Τρελό κάζο για τον ΠΑΟΚ - Στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο εκπληκτικός Διαγόρας!

Ιστορική πρόκριση του Διαγόρα με 81-66.

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο στο Κύπελλο, καθώς απέκλεισε και τρίτη ομάδα της Basket League. Η ομάδα του Νάσου Χούμπαυλη πραγματοποίησε φανταστική εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΟΚ και πήρε τη νίκη με 81-66 και προκρίθηκε στα ημιτελικά τη διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι “βομβάρδισαν” έξω από τη γραμμή του τριπόντου και πέταξαν εκτός συνέχειας τον Δικέφαλο του Βορρά.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στα πρώτα λεπτά και ύστερα από 2 λεπτά είχε σημειωθεί μόλις ένα καλάθι (0-2). Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων δεν είχε λύσεις στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με 7-0. O Νάσος Χούμπαυλης κάλεσε τάιμ άουτ, με το οποίο ξύπνησε τους παίκτες του και με δικό τους σερί 7-0 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν το ματς (7-7).

Ο Χαραλαμπίδης έριξε στο παρκέ τον Λιούις, ο οποίος έκανε τη διαφορά κατευθείαν. Ο Αμερικανός με ένα καλάθι και με μία ασίστ έδωσε τον ΠΑΟΚ ξανά τα ηνία του σκορ (7-12). Ο Διαγόρας είχε καταφέρει να ισορροπήσει και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (16-17). Ο Καράμπουλας ήταν ο κορυφαίος σκόρερ για τους γηπεδούχους και με ακόμη ένα καλάθι έβαλε μπροστά τον Διαγόρα (18-17), ενώ ο Καρασταμάτης πέτυχε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 21-18 υπέρ της ομάδας του Χούμπαυλη.

Ο Νίκος Λιακόπουλος πήρε τη σκυτάλη και με τρία συνεχόμενα καλάθια έδωσε αέρα έξι πόντων στους γηπεδούχους (27-21). Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση και με τρίποντο του εκπληκτικού Κουκά προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 πόντους (35-25). Ο ΠΑΟΚ είχε τραγικά ποσοστά κυρίως από τη γραμμή του τριπόντου και δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και έβρισκαν λύσεις επιθετικά και αμυντικά σε κάθε φάση από διαφορετικούς παίκτες και αυτό δυσκόλευε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο να τους σταματήσει. Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων κατάφερε να διατηρήσει τη διψήφια διαφορά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου και οι παίκτες των δύο ομάδων πηγαν στα αποδυτήρια με το σκορ (37-27).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και με ένα μικρό σερί μείωσε σε 37-32. Ο Δικέφαλος του Βορρά συνέχισε την προσπάθεια του να ανατρέψει την διαφορά και πλησίασε στους τέσσερις πόντους (45-41). Σ΄εκείνο το σημείο ο Πολυτάρχου πήρε το όπλο του και με δύο μεγάλα συνεχόμενα τρίποντα έδωσε μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους (53-45), ενώ ο Πετροδημόπουλος ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 10 (55-45). Οι φιλοξενούμενοι το μόνο, που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στους 7 λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου (55-48).

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων συνέχισε και στο τελευταίο δεκάλεπτο το ρεσιτάλ έξω από τη γραμμή του τριπόντου και αυτή τη φορά με καλάθι του Κουκά έγινε το 60-51, ενώ ο Καράμπουλας εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 11 (62-51). Ο Καράμπουλας συνέχισε να βομβαρδίζει τον ΠΑΟΚ και με τρίποντο έκανε το 65-51!

Ο ΠΑΟΚ είχε καταρρεύσει και ο Διαγόρας Δρυοπιδέων έκανε πάρτι και έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους με βολές του Μαχαίρα (71-51). Ο Δικέφαλος του Βορρά πίεσε στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να μειώσει σε 77-64 1,30′ πριν το φινάλε του ματς. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και ο Διαγόρας πήρε τη νίκη με 81-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-27, 55-48, 81-66

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος, Κουκάς 14 (4/5 τρίποντα), Λεβέντης, Καράμπουλας 19 (3/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Πολυτάρχου 8 (2/8 τρίποντα), Πετροδημόπουλος 8 (1), Λιακόπουλος 20 (7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Καρασταμάτης 3 (1/4 τρίποντα), Παπαδολιάς 2, Βλάχος, Μχαίρας 7, Γκιουζέλης.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 5 (1/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σμιθ 26 (5/10 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σχίζας 2, Τσόχλας (0/4 σουτ), Μαργαρίτης 8 (5 ριμπάουντ), Μπεστ 8, Καραμανώλης, Γουίγκινς 7, Εγκεκέζε (0/4 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 8 (4/4 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νόουλς 2 (2/6 βολές).

ΠΗΓΗ: ebasket.gr