Facebook Pixel Sportdog.gr | Έπαιξε με τη φωτιά αλλά την κράτησε ο Λάνγκφορντ – Νίκησε 72-66 η ΑΕΚ
| 2019-11-13 21:12:00

Έπαιξε με τη φωτιά αλλά την κράτησε ο Λάνγκφορντ – Νίκησε 72-66 η ΑΕΚ

Η Ένωση επιβλήθηκε της Μπούργκος.

Αυτοκτονικές τάσεις επέδειξε η ΑΕΚ στο παιχνίδι με την Μπούργκος, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 72-66. Η Ένωση σε όλο το ματς είχε τα ηνία του σκορ, αλλά στην τελευταία περίοδο δέχτηκε σερί 11-2 και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Οι γηπεδούχοι τελικά με πρωταγωνιστή τον Λάνγκφορντ και καθοριστικό τον Νίκο Γκίκα πήραν τη νίκη.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα με πέντε πόντους (7-2). Η Ένωση συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και με τον εκπληκτικό Κιθ Λάνγκφορντ προηγήθηκε με 13-7. Η Μπούργος ξύπνησε στη συνέχεια και κατάφερε με επί μέρους σκορ 9-3 να φέρει το ματς στα ίσια (16-16). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και απάντησε με δικό της σερί 12-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (28-16). Η ισπανική ομάδα το μόνο, που κατάφερε μέχρι το τέλος της περιόδου, ήταν να μειώσει σε 28-19.

Οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά άστοχες και το παιχνίδι κόλλησε για αρκετά λεπτά στο 32-21. Η Μπούργκος κατάφερε να πλησιάσει στους επτά πόντους με ένα μικρό σερί, αλλά ο Σαντ-Ρος με ένα τρίποντο έδωσε ανάσα στους κιτρινόμαυρους (37-27). Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν φανταστικός στο πρώτο ημίχρονο και με τους 17 του πόντους κράτησε τα ηνία του σκορ υπέρ της ΑΕΚ (42-33).

H AEK με συνεχόμενα λάθη και φάουλ έχασε ότι έχτισε στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η Μπούργκος με 10 γρήγορους πόντους μείωσε τη διαφορά στους 5 (48-43). Ο Κιθ Λάνγκφορντ όμως συνέχισε το βιολί του και φτάνοντας τους 24 πόντους έκανε το 52-43. H ισπανική ομάδα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν (55-50). Ο Αμερικανός σταρ της ΑΕΚ, όμως, είχε αποφασίσει να το πάρει μόνος του και με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 58-50, που ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Ο Μπάσας στην τελευταία περίοδο έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ και με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε της Μπούργκος σε απόσταση τριών πόντων (58-55). H Μπούργκος με συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και με εξαιρετική εφαρμογή της ζώνης στην άμυνα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 62-62 και με τον Τοκοτό πέρασε μπροστά στο σκορ (62-64). Ο Νίκος Γκίκας δήλωσε “παρών” στα τελευταία λεπτά και με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ΑΕΚ (67-66).

Ο εκπληκτικός Κιθ Λάνγκφορντ συνέχισε το ρεσιτάλ του και με το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο της ΑΕΚ, αλλά και με μία εξαιρετική άμυνα (κέρδισε επιθετικό φάουλ) μεγάλωσε το προβάδισμα της Ένωσης (70-66). Ο Σαντ Ρος 58” πριν το φινάλε με ένα απίστευτο κάρφωμα έκανε το 72-66 και κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 42-33, 58-50, 72-66

ΑΕΚ: Γκίκας 5 (4 ασίστ), Λάνγκφορντ 30 (5), Ματσιούλις 7 (1), Σαντ Ρος 12 (8 ριμπάουντ), Σλότερ 5 (6 ριμπάουντ), Τσάλμερς 2, Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος 3, Γιάνκοβιτς 8 (2), Κακαλαμανάκης, Μαυροειδής, Τολιόπουλος

Μπούργκος (Παναρόγια): Μπενίτε 6, Κλαρκ 7 (5 ριμπ.), Φιτιπάλντο 12 (2), Χούσκικ 10 (8 ριμπ.), ΜακΦάντεν 11 (1), Μπαρέρα, Μπάσας 11 (1), Λίμα 2, Ριβέρο, Σάλβο, Τοκοτό 2, Βέγκα 5 (1)

ΠΗΓΗ: ebasket.gr