Facebook Pixel Προμηθέας Πατρών: "Συντριβή" για Προμηθέα στη Γαλλία, αλλά και πρόκριση - Έχανε 33-6!
| 2019-11-13 22:44:00

"Συντριβή" για Προμηθέα στη Γαλλία, αλλά και πρόκριση - Έχανε 33-6!

Τραγικό βράδυ για τους Πατρινούς, οι οποίοι όμως θα το γιορτάσουν.

Προμηθέας Πατρών: Ο Προμηθεάς γνώρισε τη συντριβή στην έδρα της Μονακό (80-59), όμως έφτασε μια ιστορική επιτυχία, καθώς προκρίθηκε στο Top 16 του Eurocup.

Λίγες μέρες μετά την νίκη - πρόκριση επί του Παναθηναϊκού για το Κύπελλο Ελλάδας ο Προμηθέας ξεκίνησε εφιαλτικά τον αγώνα με την Μονακό (3-4 ρεκόρ) στη Γαλλία και το -27 του 10' δεν του επέτρεψε να ελπίζει σε πολλά. Η ελληνική ομάδα... αλλού πατούσε κι αλλού βρισκόταν στο πρώτο μέρος (54-21 στο 20') και όταν βελτιώθηκε στην επανάληψη ήταν πια αργά. Ωστόσο, η βαριά ήττα δεν επηρέασε την πρόκριση του Προμηθέα στο Top 16. Με ρεκόρ 5-2 οι Πατρινοί είναι από τώρα και μαθηματικά στην επόμενη φάση του Eurocup στην παρθενική τους συμμετοχή στη διοργάνωση, μετά το διπλό της Βίρτους Μπολόνια στην έδρα της Μακάμπι Ρισόν.

Το ξεκίνημα των Πατρινών ήταν εφιαλτικό και έμοιαζε με... πτώση στο κενό, σε ένα απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο. Το 12-0 του 3' έδωσε τη θέση του στο 26-2 στο 7', το οποίο έφερε το «ξέσπασμα» του Μάκη Γιατρά στον πάγκο σε time out. Στο 10' ο πίνακας του σκορ έγραφε 33-6 με την ελληνική ομάδα να έχει σκοράρει μόνο με βολές (0/13 εντός πεδιάς, 6/8 βολές και 5 λάθη). Από την άλλη, ο Ντι Μποστ είχε 10π. από νωρίς.

Στη δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας... βυθίστηκε ακόμα περισσότερο. Το πρώτο δίποντο ήρθε από τον Δημήτρη Κατσίβελη, όμως με 3/28 εντός πεδιάς (0/15 3π.), κακή αμυντική λειτουργία και 10 ριμπάουντ λιγότερα (22-12ρ.) οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τύχη. Η Μονακό έμοιαζε με... καλοκουρδισμένο ρολόι και διατηρούσε άνετα διαφορές 30+ πόντων (41-31 στο 15' και 54-21 στο 20').

Η επανάληψη έμοιαζε με τυπική διαδικασία, αφού οι Πατρινοί μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο στο -33. Στο 27' η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς είχε double score (62-31) και τίποτα δεν άλλαζε ουσιαστικά, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίζουν καλύτερη άμυνα (10-17 το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου, 64-38 στο 30'). Η... αντεπίθεση του Προμηθέα συνεχίστηκε για κάποια λεπτά, με τους δύο προπονητές να ανοίγουν το ροτέισιον (69-48 στο 35'), όμως οι Μονεγάσκοι δεν ανησύχησαν, αφού είχαν ένα μεγάλο «μαξιλάρι ασφαλείας» δεν γινόταν να χάσουν μέχρι το φινάλε (τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 33-6, 54-21, 64-38, 80-59

Πηγή: sdna.gr