Facebook Pixel Sportdog.gr | "Προσγείωσε" την Αρμάνι η Χίμκι και την έπιασε στην κορυφή!
| 2019-11-14 21:16:00

"Προσγείωσε" την Αρμάνι η Χίμκι και την έπιασε στην κορυφή!

Μεγάλη νίκη των Ρώσων με 87-79.

Την έκτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Χίμκι επικρατώντας με 87-79 επί της Αρμάνι Μιλάνο, φτάνοντας τους στην βαθμολογία καθώς πλέον και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 6-2.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ήταν αυτοί που πήραν ένα προβάδισμα 6 (19-25) πόντων με διαδοχικά τρίποντα από τους Ρολ και Νέντοβιτς, για να μειώσει ο Κράμερ διαμορφώνοντας το 22-25 του δεκαλέπτου.

Πολύ δυνατά μπήκαν στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Μεσίνα παίρνοντας και πάλι προβάδισμα 9 πόντων με (24-33) αναγκάζοντας τον Κουρτινάιτις να καλέσει τάιμ άουτ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα δικό τους σερί 5-0 μειώνοντας στους δύο (31-33), με την Αρμάνι να απαντά με διαδοχικά τρίποντα για το  (31-39) στο 16′. Το δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Σκόλα για το 47-51.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Αρμάνι έκαναν ένα γρήγορο 5-0 διευρύνοντας την διαφορά στους 9 πόντους (47-56), ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα 16-0 σερί γύρισαν τούμπα το παιχνίδι (63-56). Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο (65-65), χάρη σε τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεζ.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Κουρτινάιτις μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και πήραν διαφορά 12 πόντων (80-68) με ένα σερί 12-0, με τους Ιταλούς να μειώνουν εκ νέου με δύο αναπάντητα τρίποντα (80-74).

Τελικά οι Ρώσοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την νίκη καθώς συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση για το τελικό 87-79.

Τα δεκάλεπτα:22-25, 47-51, 65-65, 87-79

ΠΗΓΗ: ebasket.gr