Facebook Pixel Sportdog.gr | Συνεχίζει τις... υψηλές πτήσεις το Περιστέρι - "Βύθισε" τον ΠΑΟΚ - Σε περιπέτειες ο Δικέφαλος (Vid)
| 2019-11-17 18:40:00

Μεγάλη νίκη με 80-75.

Την 6η του νίκη σε 7 παιχνίδια πήρε το Περιστέρι επικρατώντας με 80-75 επί του ΠΑΟΚ με , κάνοντας του ρεκόρ του 6-1 με τον ΠΑΟΚ να πέφτει στο 2-5. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπους να μένουν στο παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα όμως στο τέταρτο κατέρρευσε με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το παιχνίδι, αν και ο δικέφαλος λίγο έλειψε να το “κλέψει” επιστρέφοντας από το -22.

Πολύ καλό ξεκίνημα είχαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι και στο πρώτο λεπτό έκανε ένα γρήγορο 5-0 με καλάθι του Σμιθ και τρίποντο του Γκρέι, με τον ΠΑΟΚ να απαντάει με τρίποντο του Μαργαρίτη. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και το κατάφερα κάνοντας νταμπλ σκορ (10-5) στο 5′, με το δεκάλεπτο να τελειώνει με το Περιστέρι να είναι μπροστά με 7 (18-11).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα όμορφο alley oop κάρφωμα με πάσα του Ξανθόπουλου στον Μόουζες, ενώ εν συνεχεία ο έμπειρος γκαρντ πέτυχε τρίποντο για ένα γρήγορο 5-0 των γηπεδούχων με τον ΠΑΟΚ έχει σκοράρει πρώτα δις για το 23-15. Στην συνέχεια ο δικέφαλος του βορρά αντέδρασε μειώνοντας και πάλι στους 4 με καλάθι του Τσόχλα και βολές του Μαργαρίτη (23-19).

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο με τον Μόουζες να ευστοχεί σε δύο διαδοχικά καλάθια για το 27-19 στο 15′. Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια με το Περιστέρι να προσπαθεί να ξεφύγει και τον ΠΑΟΚ να αντιδρά, ωστόσο ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τελευταίο 1,5 λεπτό πήγε την διαφορά στους 11 για το 42-31 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση και με ένα γρήγορο 6-0 μείωσε στους 5 (42-37) στο 22′, όμως ένα αντιαθλητικό φάουλ του Σαρικόπουλου την πήγε και πάλι στους 8 (45-37). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ξέσπασαν και με ηγέτη στην επίθεση τον Σμιθ που είχε 4/4 τρίποντα πήραν την διαφορά στους 15 πόντους στο 25′, για να έρθει η αντίδραση από τους φιλοξενούμενους για το 57-49 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην έναρξη της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ήταν σαν να μην μπήκε στο γήπεδο και το Περιστέρι που κυκλοφόρησε πολύ καλά την μπάλα έκανε ένα 13-0 εκτοξεύοντας την διαφορά στους 21 (70-49). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν στο παιχνίδι αν και έκαναν μια εντυπωσιακή επιστροφή για να έρθει το τελικό 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 57-49, 80-75

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Σμιθ 15 (4/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπλέικ 6 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μορέιρα 6, Βασιλόπουλος 8 (1), Γκρέι 3 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ξανθόπουλος 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Σκορδίλης 6, Αγραβάνης, Σαλούστρος 7 (1), Γόντικας 2 (6 ριμπάουντ), Χάτσερ 7 (1/4 τρίποντα), Μόουζες 15 (6/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/5 βολές)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 13 (2 τρίποντα, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σμιθ 13 (3/8 τρίποντα), Σχίζας, Μαργαρίτης 9 (1/4 τρίποντα), Σαρικόπουλος 8 (8 ριμπάουντ), Τσόχλας 8, Χατζηνικόλας, Μπεστ 4 (0/3 τρίποντα, 6 ρμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίγκινς 11 (5/14 δίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Εγκεκέζε, Νόουλς 9 (4 ριμπάουντ).

ΠΗΓΗ: ebasket.gr