| 2019-11-20 21:14:00

Ο ΠΑΟΚ είναι εδώ! Δεύτερη σερί νίκη με 93-78 επί της Σαραγόσα

Φοβερός και τρομερός ο Άνταμ Σμιθ.

ΠΑΟΚ-Σαραγόσα: 93-78

Αν και είδε τη Σαραγόσα να παίρνει προβάδισμα με 7-3 έπειτα από τρία λεπτά δράσης, ο ΠΑΟΚ με παιχνίδι κοντά στο καλάθι (επτά πόντοι από τον Ουίγκινς) κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά με ένα σερί 13-3, να προσπεράσει με 16-10 (5'). Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη έκανε μία εντυπωσιακή πρώτη περίοδο αφού το σερί του συνεχίστηκε και μέσα από την επίθεση, επέβαλλε το παιχνίδι του προηγούμενη με 28-16 και 30-20 στο τέλος της. Σε αυτό το διάστημα είχε 10/12 δίποντα, 3/7 τρίποντα, οχτώ ασίστ και μόνο ένα λάθος.

Η ισπανική ομάδα έκανε πιο σκληρή την άμυνα της στη δεύτερη περίοδο και εκμεταλλευόμενη το μέγεθος των παικτών της, εκεί όπου υπερτερούσε ξεκάθαρα έναντι εκείνων του ΠΑΟΚ, μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και πλησίασε στους τρεις έπειτα από 2,5 μόνο λεπτά (30-27) με ένα σερί 7-0. Η επιστροφή του “ζεστού” Άνταμ Σμιθ έδωσε και πάλι λύσεις όμως στον Δικέφαλο που τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 41-35 με τον Αμερικανό να φτάνει τους 13 όμως λίγο μετά η Σαραγόσα ισοφάρισε στους 43. Στα μισά του δρόμου ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα ενός πόντους (45-44) παρότι έκανε οχτώ λάθη στη δεύτερη περίοδο.

Στην τρίτη περίοδο η ελληνική ομάδα ανέκτησε τον έλεγχο της κατάστασης. Με τον Σμιθ να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς και τον Λιούις να εξελίσσεται σε συμπαραστάτη του -οι δυο τους σημείωσαν από 11 πόντους και συνολικά 22 από τους 28 του ΠΑΟΚ στο δεκάλεπτο- ξέφυγε με 10 στο 24' (58-48) και στο τέλος της ισοφάρισε τη μέγιστη, μέχρι εκείνο το σημείο, διαφορά του παιχνιδιού (73-61).

Στα μισά της τελευταίας περιόδου ο ΠΑΟΚ έδειχνε να αγκαλιάζει τη νίκη αφού εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (80-65) ωστόσο η Σαραγόσα δεν τα παράτησε και με ένα γρήγορο 7-0 μείωσε στους έξι (80-74 στο 37'). Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη ωστόσο βρήκε και πάλι τη συγκέντρωση της και τελικά έφτασε στην επικράτησε με μία μεγάλη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 45-44, 73-61, 93-78.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 15 (3), Καρράς, Λιούις 19, Μαργαρίτης, Σμιθ 31 (6), Εγκεκέζε 8 (2), Νόουλς 1, Σαρικόπουλος 8, Σχίζας, Τσόχλας 2, Ουίγκινς 9.

ΣΑΡΑΓΟΣΑ (Φισάκ): Μπαρέιρο 1, Μπένζινγκ 13 (2), Μπρουσίνο 16 (3), Ένις 11, Σίλεϊ 15 (1), Αλοθέν, Χλίνασον 8, Γιουστίζ 12, Ράντοβιτς, Σαν Μιγκέλ 2.