Facebook Pixel Sportdog.gr | Διασύρθηκε και στη Βαρκελώνη η Φενέρ του Ομπράντοβιτς - Πάρτι της Μπασκόνια με ΤΣΣΚΑ!
| 2019-11-21 00:08:00

Ασταμάτητη η Μπάρτσα, χωρίς τέλος η κατρακύλα για τους Τούρκους.

Euroleague: Η Φενέρμπαχτσε δεν είναι... καλά και αυτό φάνηκε και στην Βαρκελώνη, όπου γνώρισε την συντριβή από την Μπαρτσελόνα με 89-63, ενώ αγνοεί την νίκη σε πέντε εκτός έδρας αναμετρήσεις της στην Euroleague.

Τη προηγούμενη αγωνιστική έχασε με... κατεβασμένα χέρια στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ και σήμερα, η Μπαρτσελόνα έκανε... πάρτι απέναντι της έχοντας 11 παίκτες να έχουν σκοράρει, με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να βγαίνει και πάλι εκτός εαυτού.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για την Φενέρμπαχτσε που βρέθηκε να... κυνηγάει στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο (25-15). Η Μπαρτσελόνα δεν είχε προβλήματα στην επίθεση και αυτό της έδωσε την δυνατότητα να διατηρήσει το προβάδισμα. Στο τρίτο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα κατέρρευσε, μιας και το επιμέρους σκορ ήταν 23-10 και η διαφορά... εκτοξεύτηκε στους 27 πόντους (67-40). Όλα είχαν τελειώσει, η Μπαρτσελόνα πήρε μία εύκολη νίκη στο υποτιθέμενο ντέρμπι με την Φενέρμπαχτσε, με τους «μπλαουγκράνα» να επικρατούν με 89-63, ενώ η διαφορά είχε φτάσει μέχρι και τους 29 πόντους (89-60).

Κορυφαίοι για την Μπαρτσελόνα οι Χίγκινς με 22 πόντους, Αμπρίνες με 12, Κούριτς με 11 πόντους ενώ από την Φενέρμπαχτσε ο μοναδικός που... διασώθηκε ήταν ο Λοβέρν με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-30, 67-40, 89-63.

Τεράστια νίκη για την Μπασκόνια!

Ματς που τα είχε όλα ήταν αυτό στην Βιτόρια, στο οποίο η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αντέδρασε μετά τη συντριβή από την Μακάμπι κι ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-5. Την ίδια στιγμή, υποχρέωσε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να πέσει στο 6-3 και να μείνει πίσω από τις τρεις ομάδες (Μπαρτσελόνα, Εφές, Αρμάνι) της κορυφής.

Ο Τόκο Σενγκέλια πρωταγωνίστησε, ως συνήθως, με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Νικ Στάουσκας και ο Λούκα Βιλντόζα 12 πόντους. Για την ΤΣΣΚΑ, από 17 πόντους είχαν οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Μάικ Τζέιμς.

Όσον αφορά στην διακύμανση του σκορ, η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε μένοντας άποντη στα πρώτα 5' και οι Βάσκοι το εκμεταλλεύτηκαν με μπροστάρη τον Σενγκέλια για το 14-3. Οι Ρώσοι συνήλθαν και αντέδρασαν με σερί 0-9, ενώ ο «ζεστός» Στάουσκας διατήρησε το προβάδισμα (24-19, 10') για τους Βάσκους. Ο Τζάνινγκ πήρε την σκυτάλη, αλλά οι Χάκετ-Μπέικερ ήρθαν από τον πάγκο για την ΤΣΣΚΑ και την έβαλαν μπροστά στη δεύτερη περίοδο με 33-35. Ωστόσο, οι παίκτες του Περάσοβιτς πήραν εκ νέου προβάδισμα (45-42) ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Το ματς ήταν πια πολύ κλειστό και οι ομάδες αντάλλαζαν... χτυπήματα (54-54, στο 25'), με την Μπασκόνια όμως να κάνει καλύτερο finish φτάνοντας στην έναρξη του τέταρτου δεκάλεπτου με σκορ 62-59. Το... χέρι-χέρι συνεχιζόταν (66-66, στο 34'), ενώ με το σκορ στο 71-70, ο Χένρι έκλεψε κι έβαλε γκολ-φάουλ για το 74-70. Ακολούθησε σπουδαία άμυνα κι εν συνεχεία καλάθι του Σενγκέλια που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα στην μεριά των γηπεδούχων (80-70).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-42, 62-59, 80-70

Πηγή: sdna.gr