Facebook Pixel Euroleague: Σάρωσαν οι Ισπανοί - "Πάρτι" Ρεάλ και Μπαρτσελόνα - Διέλυσαν και ΤΣΣΚΑ και Μακάμπι
| 2019-11-23 00:21:00

Ρεάλ - ΤΣΣΚΑ 97-81 και Μπαρτσελόνα - Μακάμπι 96-73.

Euroleague: Ντέρμπι μόνο στη θεωρία ήταν τα μεγάλα παιχνίδια της αγωνιστικής, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπαρτσελόνα "καθάρισαν" άνετα την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την Μακάμπι με 97-81 και 96-73 αντίστοιχα.

Ρεάλ Μαδρίτης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 97-81

Η «Βασίλισσα» με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, κυριάρχησε στο παρκέ και δίκαια πήρε μία νίκη με διαφορά 16 πόντων. Οι διαθέσεις των Μαδριλένων φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά, όταν προηγήθηκαν με 9-0, αλλά οι Ρώσοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 11-11. Όμως και πάλι η Ρεάλ πήρε διαφορά (23-15), πριν το 23-19 του 10ου λεπτού.

Η ΤΣΣΚΑ με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε με 27-29 και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της δεύτερης περιόδου. Στο 19ο λεπτό προηγήθηκε με 46-48 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα για την ΤΣΣΚΑ.

Η Ρεάλ αντέδρασε με ένα σερί 15-0 και προηγήθηκε με 61-48 στο 24ο λεπτό, η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (66-51) στο 28ο λεπτό με τους Ρώσους να μην επιστρέφουν ποτέ ξανά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ρεάλ πρόσφερε θέαμα, δεν συνάντησε καμία αντίσταση για το τελικό 97-81.

Κορυφαίοι για την Ρεάλ οι Καμπάτσο με 18 πόντους και 6 ασίστ, Ντεκ με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, Γιουλ με 15 πόντους. Από την ΤΣΣΚΑ ο Βόιγκτμαν είχε 20 πόντους, ο Τζέιμς 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 52-48, 75-64, 97-81.

Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα

Μπαρτσελόνα - Μακάμπι 96-73

Φέτος οι στόχοι της είναι υψηλοί και δεν το κρύβει. Η Μπαρτσελόνα θέλει να φτάσει μέχρι το τέλος του δρόμου και στο παιχνίδι του «Palau Blaugrana» κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειξε το μέταλλο από το οποίο είναι φτιαγμένη.

Χάτη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, ανέβηκαν στο 8-2 και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Μακάμπι γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα, υποχώρησε στο 6-4, δείχνοντας πόσο την «πόνεσε» η απουσία του Όμρι Κάσπι.

Κι όλα αυτά με τον Νίκολα Μίροτιτς να κάνει... πάρτι, έχοντας 25 πόντους και 14 ριμπάουντ, όντας κυρίαρχος κάτω από τα καλάθια για τους νικητές.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ορεξάτος από τα πρώτα λεπτά και η Μπαρτσελόνα πήρε προβάδισμα (7-2, 4'). Ο Σκότι Ουίλμπεκιν έκανε αισθητή την παρουσία του και η Μακάμπι μάζεψε την κατάσταση (11-10, 6'). Οι Καταλανοί κράτησαν τον έλεγχο με Αμπρίνες και Ντιλέινι (17-14, 7'). Η Μπαρτσελόνα κράτησε το προβάδισμα, χάρη στον Ντιλέινι, για το 21-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ουίλμπεκιν και ΝτιΜπαρτολομέο πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η Μακάμπι προσπέρασε (24-30, 13'). Η Μπαρτσελόνα χτύπησε κοντά στο καλάθι, με Χίγκινς και Τόμιτς και μείωσε (34-36, 15'). Ο Χίγκινς σκόραρε και η Μπαρτσελόνα προσπέρασε (38-36, 16'). Η απάντηση της Μακάμπι ήταν άμεση με Έισι και Ντόρσεϊ (40-44, 19'). Η Μακάμπι κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου για το 43-46.

Χίγκινς και Ντέιβις έδωσαν λύσεις στην Μπαρτσελόνα και οι Καταλανοί κατάφεραν να προσπεράσουν στο σκορ (53-50, 24'). Ο Χίγκινς είχε βρει ρυθμό, η Μακάμπι δεν μπορούσε να ακολουθήσει και η διαφορά ανέβηκε (60-55, 26'). Ο Κούριτς βγήκε μπροστά και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (71-60, 29'). Το τρίπονοτ του ΝτόρσεΙ έγραψε τον επίλογο, με την Μακάμπι να μειώνει σε 74-66.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο της κατάστασης και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Κούριτς  (81-68, 33'). Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα στα χέρια των Καταλανών, με τον Οριόλα να ανεβάζει τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (87-68, 35'). Η Μακάμπι δεν μπορου΄σε να ακολουθήσει τον καταλανικό ρυθμό, με τον Χάνγκα να στέλνει το προβάδισμα της ομάδας του πάνω από τους 20 πόντους (89-68, 36'). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το φινάλε του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να κλείνει ιδανικά την «διαβολοβδομάδα», παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-46, 74-66, 96-73.