Facebook Pixel Basket League: "Καθάρισε" τον Πανιώνιο ο Προμηθέας - Μεγάλα διπλά για Ήφαιστο και Κολοσσό
| 2019-11-23 17:59:00

"Καθάρισε" τον Πανιώνιο ο Προμηθέας - Μεγάλα διπλά για Ήφαιστο και Κολοσσό

Όλα τα αποτελέσματα της Basket League.

Basket League: Ο Προμηθέας έκαμψε την αντίσταση του Πανιωνίου στην Πάτρα με 87-76, ο Ηφαιστος Λήμνου πέρασε νικηφόρα από τη Λάρισα με 63-58 και ο Κολοσσός Ρόδου πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα του Ιωνικού με 86-79.

Προμηθέας - Πανιώνιος 87-76

Μία εβδομάδα μετά την ήττα από το Ρέθυμνο, στο «Μ.Μερκούρη» ο Προμηθέας ήθελε να βγάλει αντίδραση κόντρα στον Πανιώνιο. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο και... κάτι, όμως οι Πατρινοί βρήκαν ρυθμό, έχοντας για μπροστάρηδες τους Χολ (23π) και Έλις (13π, 14ρ) και έφτασαν στην έκτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Μάκη Γιατρά ανέβηκε στο 6-2, με το πέρας 8 αγωνιστικών, τη στιγμή που ο Πανιώνιος, που περίμενε τα... πάντα από τον Σαμάρντο Σάμουελς (19π, 11ρ) υποχώρησε στο 2-6.

Ο Οκτάβιους Έλις ανέλαβε δράση για τον Προμηθέα στο ξεκίνημα του αγώνα και οι Πατρινοί κατάφεραν να πάρουν τα ηνία (8-5, 4'). Η άμυνα των Πατρινών ήταν αποτελεσματική, με τον Ρόμπινσον να ανεβάζει τη διαφορά (10-5, 5'). Η απάντηση του Πανιωνίου δεν άργησε να έρθει. Βεργίνης και ΜακΓκιλ βγήκαν μπροστά και με επί μέρους 8-0 το προβάδισμα άλλαξε χέρια (10-13, 8'). Οι προσπάθειες του Λι κράτησαν το προβάδισμα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, για το 15-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Σάμουελς κράτησε σε θέση οδηγού τον Πανιώνιο στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (17-23, 11'). Ο Προμηθέας όμως βρήκε ρυθμό, επιθετικά και με τους Κασελάκη-Αγραβάνη να δίνουν λύσεις κατάφερε να προσπεράσει (28-25, 14'). Σάμουελς και Πέτροβιτς με επί μέρους 5-0 έβαλαν και πάλι τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ, για να απαντήσει ο Κασελάκης (34-32, 17'). Ο Προμηθέας ανέβασε τον ρυθμό του και χάρη σε Χολ, Φίλερ και Μπόγρη ανέβασε το προβάδισμά του (41-32, 19'). Ο Βεργίνης με τρίποντο έγραψε τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου για το 41-35.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με τον Σάμουελς, αλλά ο Προμηθέας διατήρησε τον έλεγχο με Ρόμπινσον και Κατσίβελη (48-40, 22'). Οι φιλοξενούμενοι είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και χάρη σε Λαμπρόπουλο, Πέτροβιτς και Βεργίνη ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό (48-49, 24"). Ο Λάνγκστον Χολ όμως με προσωπικές ενέργειες όχι μόνο έβαλε τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ, αλλά δημιούργησε διαφορά (61-53, 27'). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους Προμηθείς στο τέλος της περιόδου, καθώς ο Ρόμπινσον ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (69-58).

Ο Ταϊρίκ Ντουρέν βγήκε μπροστά για τον Πανιώνιο και οι «κυανέρυθροι» μάζεψαν τη διαφορά (72-65, 33'). Ο Προμηθέας αντέδρασε όμως και ο Αγραβάνης επανέφερε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (77-67, 34'). Ο Έλις έδωσε λύσεις κάτω από τα καλάθια διατηρώντας το διψήφιο προβάδισμα της ομάδας του (82-68, 37'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Προμηθέα να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 41-35, 69-58, 87-76.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα.

Λάρισα - Ήφαιστος Λήμνου 58-63

Το ματς στη Λάρισα δεν... διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, αφού και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να προσέξουν κυρίως την άμυνά τους και να χαμηλώσουν το τέμπο. Αυτό φάνηκε και στο τελικό αποτέλεσμα (58-63), που ήταν θετικό για την καλύτερη ομάδα του παρκέ: Ο Ήφαιστος ήταν ανώτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων έφτασε στη νίκη, με την οποία ανέβηκε στο 5-3. Στο 2-7 οι Λαρισαίοι, που δεν είχαν απαντήσεις στον εξαιρετικό Τζέρι Σμιθ (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με την Λάρισα σε θέση οδηγού. Ο Μπερχανεμέσκελ, ο Φλόιντ και ο Παπαντωνίου βρήκαν σκορ και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-13 στο 10ο λεπτό, όμως η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική.

Ο Ήφαιστος βελτίωσε αισθητά την αμυντική του λειτουργία και κράτησε την Λάρισα στους εφτά πόντους, γεγονός που έδωσε ενέργεια και στο επιθετικό κομμάτι για τους φιλοξενούμενους. Το επιμέρους 18-7 έφερε την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο +6 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (25-31).

Η Λάρισα ισορρόπησε στο δεύτερο μέρος και το τρίτο δεκάλεπτο δεν έφερε καμία διαφορά στην εικόνα του ματς, αφού ο Ήφαιστος διατηρήθηκε σε θέση οδηγού με συνεχόμενους πόντους του Τζέρι Σμιθ. Το 30ο λεπτό βρήκε την ομάδα της Λήμνου στο +7 (40-47), όμως η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν είχε σκοπό να παρατήσει το ματς. Με καλές επιλογές στην επίθεση, η Λάρισα μείωσε στους τρεις (51-54, 38') και τα τελευταία δύο λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ. Ο Χίκι ευστόχησε σε μεγάλο τρίπονο και οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 56-57, όμως ο Έβανς απάντησε (56-59) και η Λάρισα αστόχησε τρεις φορές από τα 6,75 μέτρα, με τον Λιτλ να δίνει την... χαριστική βολή (56-61) προτού διαμορφωθεί το τελικό 58-63

Δεκάλεπτα: 18-13, 25-31, 40-47, 58-63

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

Ιωνικός - Κολοσσός Ρόδου 79-86

Μεγάλο διπλό για τους Ροδίτες στο Παλαίο Φάληρο. Ο Κολοσσός πέρασε από την έδρα του Ιωνικού και τον έπιασε στη βαθμολογία με ρεκόρ 4-4. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε πολλές λύσεις στο σκοράρισμα (Τράβις Ντάνιελς, Λασανά Κρομά, Ντεμέτριους Τζάκσον και Ντάνι Αγκμπελέσε), όμως MVP της αναμέτρησης ήταν ο 20χρονος Δημήτρης Μωραΐτης. Ο Έλληνας πλέι μέικερ... γέμισε τη στατιστική του και «μίλησε» στα κρίσιμα, κάνοντας μια εντυπωσιακή εμφάνιση. Πρωταγωνιστές των ηττημένων ήταν οι «συνήθεις ύποπτοι» Τζαμάλ Τζόουνς, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 10 γρήγορους πόντους του Τράβις Ντάνιελς, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία της ομάδας της Νίκαιας και στο 8' ήταν μπροστά με double score (11-22), πριν από το 14-22 του 10'. Στη δεύτερη περίοδο ο Ιωνικός ανέβασε «στροφές» με τον Τζαμάλ Τζόουνς και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, μάζεψε τη διαφορά (25-26 στο 14' και 32-34 στο 17') και εν τέλει πέρασε μπροστά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους (42-41), χάρη στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ (22-12ρ. στο 20').

Η επανάληψη ξεκίνησε με... καμπανάκια για τον Νίκο Βετούλα, καθώς το 4ο φάουλ του Χαραλαμπόπουλου έφερε τον 22χρονο φόργουορντ στον πάγκο των γηπεδούχων στο 24'. Οι «θαλασσί» έβρισκαν επιθετικές λύσεις με τους διψήφιους Ντεμέτριους Τζάκσον και Λασανά Κρομά, αλλά ο έλεγχος των ριμπάουντ κρατούσε τον Ιωνικό μέχρι το 27' (52-52). Όμως, ένα καλό τρίλεπτο του Κολοσσού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με σκορ και δημιουργία από τον ουσιαστικό Δημήτρη Μωραΐτη ήταν αρκετό για να διαμορφώσει εκ νέου τα δεδομένα και να δώσει «αέρα» 10 πόντων στους Ροδίτες (52-62).

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έγιναν ακόμα πιο επιθετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, μάζεψαν μερικά σημαντικά ριμπάουντ και μπόρεσαν να διατηρήσουν το «πάνω χέρι» και το μομέντουμ τους (59-69 στο 33' και 64-74 στο 35'). Στο τελευταίο πεντάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε και ο Κολοσσός «απέδρασε» με το ένα σημαντικό διπλό από το «Σοφία Μπεφόν» (79-86).

Τα Δεκάλεπτα: 14-22, 42-41, 52-62, 79-86