Facebook Pixel Σόου Μποχωρίδη με 27 πόντους - "Πάτησε" το Περιστέρι και πήρε... ανάσα ο Άρης
| 2019-11-24 19:22:00

Σόου Μποχωρίδη με 27 πόντους - "Πάτησε" το Περιστέρι και πήρε... ανάσα ο Άρης

Μεγάλη νίκη με 72-59 για τους Κιτρινόμαυρους.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε την… διαφορά στον αγώνα με το Περιστέρι. Η παρουσία του γέμισε αυτοπεποίθηση τους συμπαίκτες του, αισιοδοξία τους 4.500 φιλάθλους του Άρη που βρέθηκαν στο «Nick Galis Hall» και… φόβο τους αντιπάλους του.

Οι «κίτρινοι» πήραν δύο βαθμούς που είχαν ανάγκη, έδειξαν ότι είναι ζωντανοί και πως μπορούν να κάνουν την δική τους αντεπίθεση.

Το Περιστέρι είχε πρόβλημα κυρίως στην επίθεση αφού περιφερειακά η άμυνα του Άρη έκανε καλή δουλειά. Αμυντικά δεν μπόρεσε να σταματήσει σε πρώτη φάση τον Μποχωρίδη, σε δεύτερη τον Μόρις που ανέλαβε δράση στο δεύτερο μέρος.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος έριξε στην… μάχη αοπό την αρχή τον Λευτέρη Μποχωρίδη και δικαιώθηκε μιας και ο αρχηγός του Άρη μπήκε «ζεστός» και με οχτώ πόντους, έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6). Το Περιστέρι απάντησε και με ένα σερί 7-0 χάρη στον Μορέιρα, προηγήθηκε με 10-13. Η συνέχεια ανήκε στον Άρη ο οποίος παρά τις αλλαγές διατήρησε την άμυνα του σε καλό επίπεδο και κράτησε άποντο το Περιστέρι, την ίδια στιγμή που οι παίκτες του Μαρκόπουλου έκαναν ένα σερί 9-1 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +5 (19-14).

Το Περιστέρι πλησίασε και πάλι (21-19) με τον Μποχωρίδη να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να οδηγεί τον Άρη στο +8 (27-19), έχοντας 15 πόντους. Οι παίκτες του Ζούρου αντέδρασαν εκ νέου ισοφαρίζοντας το σκορ σε 31-31 με ένα 12-4. Όμως οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να πάνε στα αποδητύρια με προβάδισμα και το πέτυχαν, με τον νεαρό Σιδηροηλία να σκοράρει στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (39-35).

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης με τον αρχηγό του να «οπλίζει» και να εκτελεί, προηγήθηκε με 43-35, το Περιστέρι με τον Μόουζες αντέδρασε και μείωσε σε 43-40 στο 24ο λεπτό. Ο Ζούρος έριξε πάνω στον Μποχωρίδη τον Βασιλόπουλο και τον περιόρισε αλλά το Περιστέρι είχε επιθετικό πρόβλημα με τους παίκτες του να είναι άστοχοι και να κάνουν αρκετά λάθη. Ο Άρης βρήκε λύσεις από τους υπόλοιπους, με κορυφαίο τον Μόρις, προκειμένου αργά αλλά σταθερά να αυξάνει την διαφορά, η οποία έφτασε στους 11 πόντους (56-45), 36΄΄ πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, πριν το 58-48 του 30ου λεπτού.

Το άγχος και η πίεση οδήγησαν τις δύο ομάδες σε λάθη και άστοχα σουτ για περίπου 3΄και 30΄΄ μέχρι που ο Μποχωρίδης πήρε… μπρος και πάλι, οδηγώντας τον Άρη στο +13 (64-51) στο 35ο λεπτό. Το Περιστέρι δεν είχε απάντηση, ο Ντραγκίσεβιτς έστειλε την διαφορά στους 17 πόντους (68-51) στο 37ο λεπτό και ο Άρης δεν θα έχανε αυτό τον αγώνα.

Δεκάλεπτα: 19-14, 39-35, 58-48, 72-59

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μποχωρίδης 27, Φλιώνης 5 (1), Μιλόσεβιτς 5, Ντραγκίσεβιτς 8, Μόρις 12, Φιτζπάτρικ, Σιδηροηλίας 2, Τάλτον 2, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Σλαφτσάκης 6

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Σμιθ 5 (1), Σαλούστρος 2, Μορέιρα 8, Βασιλόπουλος 6 (2), Γκρέι 5, Μπλέικ 10 (1), Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 3, Αγραβάνης, Γόντικας 2, Χάτσερ 7 (1), Κίνγκσλει 8

ΠΗΓΗ: sdna.gr