Facebook Pixel Sportdog.gr | Η "επιστροφή" του Ομπράντοβιτς - Χτίζει σερί με ημίχρονο... φωτιά η Φενέρ!
| 2019-11-28 21:31:00

Η "επιστροφή" του Ομπράντοβιτς - Χτίζει σερί με ημίχρονο... φωτιά η Φενέρ!

Δεύτερη συνεχόμενε για τους Τούρκους, 89-76 τη Χίμκι.

Euroleague: Η Φενέρμπαχτσε ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε σε χαμηλά επίπεδα τη Χίμκι και έφτασε στη νίκη (89-76), δείχνοντας πως συνέρχεται μετά το άσχημο ξεκίνημα στη regular season.

Η Χίμκι ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πήρε τα ηνία με Γκιλ και Μπούκερ (10-12, 4'). Τα τρίποντα του Σλούκα ανέτρεψαν το σκηνικό, με την Φενέρ να χτίζει διαφορά στο σκορ (21-12, 7'). Ο Τίμα προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ, αλλά ο Μαχμούτογλου δεν το επέτρεψε (26-17, 8'). Ο Λετονός είχε βρει ρυθμό όμως και μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 28-24.

Ο Γιάνις Τίμα συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο δεκάλεπτο και η Χίμκι κατάφερε να ισοφαρίσει (33-33, 13'). Η Φενέρ πήρε και πάλι τον έλεγχο με τον Ουίλιαμς (41-38, 15'). Ο Τζέρεμι Έβανς τροφοδοτήθηκε από τους συμπαίκτες του και η Χίμκι προσπέρασε (41-42, 17'). Ο Τίμα συνέχισε να... συνδέεται με το καλάθι των Τούρκων και αυτό βοήθησε την Χίμκι να κρατήσει το προβάδισμα για το 44-49 του πρώτου μέρους.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε η Φενέρ στο δεύτερο μέρος. Σλούκας και Ντουβερίογλου ανέλαβαν δράση και οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (54-51, 23'). Ο Τζίτζι Ντατόμε φώναξε παρών και η Φενέρμπαχτσε δημιούργησε διαφορά (59-53, 27'). Η άμυνα της ομάδας του Ομπράντοβιτς ήταν αποτελεσματική και το προβάδισμα έφτασε σε διψήφια επίπεδα με τον Ουίλιαμς (63-53, 29'). To +10 των γηπεδούχων έμεινε ως το τέλος του δεκαλέπτου για το 65-55.

Ο Μελίχ Μαχμούτογλου ανέλαβε δράση και η Φενέρμπαχτσε ανέβασε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (76-65, 33'). Η Χίμκι προσπάθησε να μειώσει με τον Μπούκερ, αλλά ο Μαχμούτογλου δεν το επέτρεψε (83-70, 36'). Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων η διαφορά έμεινε σε υψηλά επίπεδα, με την Φενέρμπαχτσε να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 44-49, 65-55, 89-76.

Πηγή: sdna.gr