Facebook Pixel Sportdog.gr | Διέλυσε τη Μπάγερν η Εφές - Ασύλληπτος Λάρκιν με 49 πόντους και 10 τρίποντα!
| 2019-11-29 21:25:00

Διέλυσε τη Μπάγερν η Εφές - Ασύλληπτος Λάρκιν με 49 πόντους και 10 τρίποντα!

Μαγεία από τον Αμερικανό και νίκη με 104-75.

Με έναν “τρομακτικό” Σέιν Λάρκιν η Αναντολού Εφές δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και κέρδισε εντός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 104-75. Ο Αμερικανός καλαθοσφαιριστής της τουρκικής ομάδας έκανε πράγματα και θαύματα μέσα στο παρκέ και με τους 49 πόντους, που σημείωσε, (είχε 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) “σκότωσε” τους Γερμανούς.

Η Εφές ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και με τον καυτό Λάρκιν (2/2 τρίποντα) προηγήθηκε με 10-2! Η Μπάγερν Μονάχου προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και με τον Σίνγκλετον να είναι άχαστος έξω από τη γραμμή του τριπόντου (2/2) έκαναν το 20-11. Η εντυπωσιακή εμφάνιση, κυρίως επιθετικά, συνεχίστηκε για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά να είναι στους 8 πόντους (30-22).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και η διαφορά για πρώτη φορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (35-22). Η Μπάγερν Μονάχου έδειξε σημάδια ζωής και με σερί 8-0 μπήκε ξανά στο παιχνίδι (35-30). Ο Σέιν Λάρκιν, όμως, ήταν απλά ασταμάτητος στο πρώτο ημίχρονο και με 25 πόντους (!) στο πρώτο μέρος έδωσε ξανά διψήφιο προβάδισμα στην Αναντολού Εφές (57-40).

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μείωσε σε 59-48 και ανάγκασε τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Λάρκιν, όμως, δεν τους άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης. Ο Αμερικανός συνέχισε να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ και με τους συνολικά 36 πόντους κράταγε μόνος του επιθετικά τους γηπεδούχους (70-56). Η τουρκική ομάδα κράτησε τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου και κατάφερε μάλιστα να αυξήσει τη διαφορά της (76-58).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και πήραν τη νίκη με 104-75.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 57-40, 76-58, 104-75

ΠΗΓΗ: ebasket.gr