Facebook Pixel Sportdog.gr | Σκόρπισε τρόμο η ΤΣΣΚΑ με... 30άρα στην έδρα της Μπαρτσελόνα!
| 2019-11-30 00:10:00

Σκόρπισε τρόμο η ΤΣΣΚΑ με... 30άρα στην έδρα της Μπαρτσελόνα!

Τρελό "πάρτι" με 96-67 για τους Ρώσους!

Η ΤΣΣΚΑ έκανε ένα... τέλειο παιχνίδι, έχοντας εκπληκτική ποσοστά ευστοχίας με 71% στα δίποντα (22/31) και 46.7% στα τρίποντα (14/30), ενώ οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έδωσαν 24 ασίστ. Από την άλλη η Μπαρτσελόνα είχε μόλις 11% στα τρίποντα με 2/18 και 57.9% στα δίποντα (22/38).

Ο αγώνας ξεκίνησε ως ντέρμπι, όπως ήταν άλλωστε, με την Μπαρτσελόνα να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 20-18. Αλλά η συνέχεια του αγώνα ανήκε στους Ρώσους. Η τελευταία φορά που οι δύο ομάδες ήταν σε απόσταση... αναπνοής ήταν στο 28-29 στο 14ο λεπτό. Η ΤΣΣΚΑ κάπου εκεί άρχισε την... διαστημική της εμφάνιση και με ένα επιμέρους σκορ 22-10, προηγήθηκε με 38-51 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Καταλανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν ως τους 8 πόντους (43-51) και εκεί ήρθε η... χαριστική βολή από την ΤΣΣΚΑ, η οποία έκανε ένα επιμέρους σκορ 25-7 και προηγήθηκε με 26 πόντους (!!!) στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-76).

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχε καμία ουσία πέρα από την τελική διαφορά, η μέγιστη τιμή της ήταν οι 33 πόντους (63-96), πριν το τελικό 67-96, με τους φιλάθλους της Μπαρτσελόνα να αποδοκιμάζουν έντονα τους «μπλαουγκράνα» και να αποχωρούν αρκετά νωρίτερα από το γήπεδο.

Από την Μπαρτσελόνα Μίροτιτς και Ντέβις είχαν από 19 πόντους, ενώ από τη ΤΣΣΚΑ ο Τζέιμς είχε 14, ο Χίλαρντ 13, οι Χάινς και Κουρμπάνοφ από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-51, 50-76, 67-96.

Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του αγώνα.

ΠΗΓΗ: sdna.gr