Facebook Pixel Basket League: Κολλημένος στην... ουρά ο Άρης - Νέα ήττα από το Ρέθυμνο
| 2019-11-30 18:26:00

Κολλημένος στην... ουρά ο Άρης - Νέα ήττα - Τον "σκότωσε" το Ρέθυμνο με σούπερ Φράνκαμπ

Μεγάλη νίκη για τους Κρητικούς με 70-63.

Ο Αμερικανός του Ρεθύμνου ήταν ασταμάτητος, άγγιξε… το τέλειο για 30 λεπτά όπου είχε 100% στα σουτ εντός πεδιάς, ενώ ακόμα και όταν περιορίστηκε από το μαρκάρισμα του Φλιώνη, οι συμπαίκτες του ήταν εκεί για να δώσουν λύσεις. Ο Άρης αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα στα κρίσιμα σημεία, δεν είχε λύσεις από Μποχωρίδη, Ντραγκίσεβιτς ενώ πληγώθηκε από το… τρίποντο έχοντας 3/19 και 15%.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά από το Ρέθυμνο και κατάφερε να προηγηθεί με 0-6, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 11-10, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 17-15, με τουν Μποχωρίδη να… κλέβει την παράσταση για τους «κίτρινους» έχοντας εννέα πόντους.

Το Ρέθυμνο με ηγέτη τον Φράνκαμπ μπήκε… ζεστό στην δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 21-15 και με 28-23, δείχνοντας ικανό να πάρει διαφορά. Αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατόν μιας και ο Ντραγκίσεβιτς που ξεκίνησε με 1/8 δίποντα, άρχισε να σκοράρει και ο Άρης με ένα επιμέρους σερί 9-1, πήρε…κεφάλι στο σκορ με 29-32. Οι Κρητικοί απάντησαν με ένα 7-2 για το 36-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα, σε αντίθεση με το Ρέθυμνο που είχε έναν Φράνκαμπ σε εκπληκτική ημέρα, με την άμυνα των «κιτρίνων» να δείχνει ανήμπορη να τον σταματήσει. Χάρη στον Αμερικανό, το Ρέθυμνο άρχισε να αυξάνει την διαφορά, προηγήθηκε με 48-41 και με 57-48, 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τους γηπεδούχους στο +9 (59-50), με τον Φράνκαμπ να έχει σχεδόν… τέλειο παιχνίδι με 3/3 τρίποντα, 4/4 δίποντα και 4/5 βολές και σύνολο 21 πόντους.

ΠΗΓΗ: sdna.gr