Facebook Pixel ΠΑΟΚ: Τεράστιο διπλό του ΠΑΟΚ στη Γερμανία - "Ήρωας" στο φινάλε ο Μαργαρίτης (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-12-04 23:03:00

Τεράστιο διπλό του ΠΑΟΚ στη Γερμανία - "Ήρωας" στο φινάλε ο Μαργαρίτης (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Δικέφαλος νίκησε τη Βόννη 85-83.

ΠΑΟΚ: Ένα πολύ μεγάλο διπλό πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στη Γερμανία, καθώς επικράτησε της Βόννη με 85-83. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Δικέφαλο του Βορρά ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, ο οποίος σκόραρε δύο κρίσιμα καλάθια στο φινάλε της ματς και το νικητήριο καλάθι και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα με καλάθι του Ουίγκινς (7-9). Η Βόννη σ΄αυτό το σημείο κατάφερε να τρέξει ένα μικρό σερί 8-2 και πήρε τα ηνία του σκορ (15-11). Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά στους 10 πόντους (25-15) με τον Δικέφαλο του Βορρά να μην μπορεί να ακολουθήσει τους Γερμανούς.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε στο δεύτερο δεκάλεπτο να πλησιάσει στο σκορ και τα κατάφερε. Με καλύτερες επιλογές στην επίθεση κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και να μειώσει στους πέντε με καλάθι του Λιούις (36-31). Ο Δικέφαλος του Βορρά σημείωσε συνολικά 30 πόντους στη δεύτερη περίοδο, αλλά δέχτηκε 25 και δεν κατάφερε να περάσει μπροστά (50-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Δικέφαλος του Βορρά έφερε τούμπα το ματς και κατάφερε να πάρει και μία μικρή διαφορά (69-73). Η Βόννη δεν τα παράτησε και ανέκτησε το χαμένο προβάδισμα της, αλλά ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με ένα μεγάλο τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (81-81). O Νόουλς ύστερα από συνεχόμενα χαμένα σουτ κατάφερε να σκοράρει και έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά 33′ πριν το τέλος (81-83). O Μπρούνιγκ σκόραρε με βολές και ισοφάρισε σε 83-83.

O Bαγγέλης Μαργαρίτης πέτυχε ακόμη ένα μεγάλο καλάθι και έκανε το 85-83  15” πριν το φινάλε. Η Βόννη αστόχησε στο φινάλε και ο ΠΑΟΚ πήρε μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 50-45, 69-73, 83-85