Facebook Pixel Με buzzer beater του Τζέιμς νίκησε η ΤΣΣΚΑ τη Ζαλγκίρις (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2019-12-05 21:50:00

Απίθανος Τζέιμς - "Ξέρανε" τον "Σάρας" με τριποντάρα στο τελευταίο δευτερόλεπτο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ΤΣΣΚΑ πήρε το... θρίλερ με 85-82 επί της Ζαλγκίρις!

Την 8η νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικρατώντας με σκορ 85-82 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι που κυριάρχησε η αστοχία των ομάδων και οι άμυνες και κρίθηκε στην παράταση με απίστευτο τρίποντο του Μάικ Τζέιμς.

Πλέον η ομάδα του Ιτούδη έχει ρεκόρ 8-4 με τους Λιθουανούς να μένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 3-9.

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται αρκετά να σκοράρουν και τους Λιθουανούς να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα με βολές του Γκέμπεν 3’26’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου (6-8), και να το διευρύνουν στην συνέχεια σε 6-12 με τον ΛεΝτέι, αναγκάζοντας τον  Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα σερί 15-0 για να ανεβάσουν την διαφορά στους 11 (6-17) με τον Βοροντσέβιτς να σταματάει το σερί με εύστοχο δίποντο, για να μειώσει στους 9 με το δεκάλεπτο να λήγει στο 9-17.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Μάικ Τζέιμς να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ από τον Ουόκαπ, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει μια στις δύο βολές όπως και ο Χίλιαρντ στην επόμενη φάση. Η άμυνα των παικτών του ΓΙασικεβίτσιους συνέχισε να βάζει δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ με την Ζαλγκίρις να παίρνει για πρώτη φορά διαφορά 10 πόντων (15-25) με το τρίτο εύστοχο δίποντο του Ουόκαπ στο 13’. Το σκορ συνέχισε να είναι χαμηλό με τους γηπεδούχους με μπροστάρη τον Γιάνις Στρέλνιεκς να ισοφαρίζει στο 29-29 με 35’’ για την ανάπαυλα, ενώ η ρωσική ομάδα πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με τον Μπέικερ να σημειώνει το πρώτο τρίποντο του αγώνα (32-31).

Η αφλογιστία των ομάδων συνεχίστηκε και στην επανάληψη με το πρώτο καλάθι να έρχεται με κάρφωμα του Χάινς μετά από πάσα του Στρέλνιεκς  3’30’’ μετά την έναρξη της τρίτης  περιόδου. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν με το σταγονόμετρο με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει διαφορά 7 πόντων (44-37) με το δεύτερο τρίποντο του Μπέικερ στο 27’ . Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και επέστρεψαν με τον Μιλάκνις να πετυχαίνει 2 συνεχόμενα τρίποντα μειώνοντας σε 49-48, με την λήξη του δεκαλέπτου να βρίσκει την Ζαλγκίρις σε απόσταση βολής (51-50).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων (58-52) με τον Ουόκαπ να ισοφαρίζει με δύο συνεχόμενα τρίποντα με 5’18” για το φινάλε, αναγκάζοντας τον Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση για να πάρουν διαφορά 4 πόντων (64-60), με την Ζαλγκίρις να ισοφαρίζει με 4 πόντους του Λεκαβίτσιους 2’30” πριν τη λήξη.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Μπέικερ να ευστοχεί στο τρίτο του τρίποντο και τον Ουόκερ να απαντά ισοφαρίζοντας εκ νέου. Το φινάλε ήταν για γερά νεύρα με τον ΛεΝτέι να κάνει τάπα στον Τζέιμς ενώ στην συνέχεια ο Αμερικανός βρήκε σίδερο για να πάει το παιχνίδι στην παράταση.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο έξτρα πεντάλεπτο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, με την Ζαλγκίρις να περνάει μπροστά με απίθανο τρίποντο με ταμπλό του Χέιζ (73-74) 2’30” πριν το φινάλε της παράτασης. Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους δίνοντας προβάδισμα 2 πόντων στην ομάδα του, για να ισοφαρίσει ο ΛεΝτέι με βολές. Ο Μάικ Τζέιμς σκόραρε ξανά με τον Μπολομπόι να κάνει αντικανονικό κόψιμο στον Ουόκαπ στην επόμενη φάση για να ισοφαρίσει ξανά σε 82-82, 4.7” πριν το φινάλε. Ενώ όλα έδειχναν ότι θα έχουμε δεύτερη παράταση ο Τζέιμς πέτυχε ένα φοβερό μπάζερ-μπιτερ τρίποντο διαμορφώνοντας το τελικό 85-82, χαρίζοντας την νίκη στην ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 32-31, 51-50, 69-69 (κ.α), 85-82

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Μπολομπόι 12 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 19 (1), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 18 (7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Βόιτμαν, Βοροντσέβιτς 2, Χάκετ 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χίλιαρντ 1, Κουρμπάνοφ 3 (1), Χάινς 6 (3/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπέικερ 13 (3/5 τρίποντα).

Ζαλγκίρις Κάουνας: Γουόκαπ 19 (5/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρίβερς 2 (0/4 τρίποντα), Λεκαβίτσιους 15 (6/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Χέιζ 5 (1), Γιανκούνας, Μιλάκνις 8 (2), Γκέμπεν 8 (1/2 δίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 11 (4/12 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Λαντέιλ 12 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Ουλανόβας 2.

ΠΗΓΗ: ebasket.gr