Facebook Pixel Sportdog.gr | "Βόμβα' Ερυθρού Αστέρα με διπλό στο Μιλάνο! "Κατοστάρα" της Ρεάλ με Βαλένθια
| 2019-12-05 23:52:00

"Βόμβα' Ερυθρού Αστέρα με διπλό στο Μιλάνο! "Κατοστάρα" της Ρεάλ με Βαλένθια

Αρμάνι - Ερυθρός Αστέρας 67-77 και Ρεάλ - Βαλένθια 111-99.

Αρμάνι - Ερυθρός Αστέρας 67-77

Σπουδαία νίκη πήρε ο Ερυθρός Αστέρας που κέρδισε την πολύ άστοχη Αρμάνι στο Μιλάνο με σκορ 77-67. Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα που βελτίωσε το ρεκόρ της  σε 5-7 ενώ η Αρμάνι γνώρισε την 5 ήττα της και 3 συνεχόμενη με το ρεκόρ της να πέφτει σε 7-5.

Πολύ ανταγωνιστικοί ήταν οι Σέρβοι στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Μπάρον να απαντά με τρίποντο στο καλάθι του Σκόλα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (2-3) στο 3′. Οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με τους Ιταλούς να ανακτούν το προβάδισμα με καλάθι του Μακ για να απαντήσει ο Φαγιέ με δικό του τρίποντο για το 10-12 στο 7′, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει στο 18-20 με τρίποντο του Ντόμπριτς.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα να βάζει δύσκολα στην πολύ άστοχη Αρμάνι που πήρε προβάδισμα 5 πόντων με καλάθι του Άαρον Ουάιτ στο 17′ (34-29), με τον Μπράουν να μειώνει στον πόντο στο φινάλε του ημιχρόνου (40-39).

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν, και το ντέρμπι να παραμένει με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων με τρίποντο του Μπάρον και βολές του Ότζο (45-50) στο 26′. Οι παίκτες της Αρμάνι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν την διαφορά στους 10 στο 29′ (47-57) για να μειώσουν οι Ιταλοί στο 50-57 του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Ρολ.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους, ωστόσο η αστοχία τους στο μακρινό σουτ σε συνδυασμό με τα καλά ποσοστά των παικτών του Σάκοτα, έδωσε την δυνατότητα στον Ερυθρό Αστέρα να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 34′. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 5 με τρίποντο του Ροντρίγκες στο 36′ (60-65), και στους 4 με τρίποντο του Ρολ στην συνέχεια, με τον Σάκοτα να καλεί τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους 6 με άλει ουπ κάρφωμα του Γκιστ, για να φτάσουν στην νίκη με το τελικό 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 50-57, 67-77

Αρμάνι Μιλάνο: Ντέλα Βάλε 7 (1/4 σουτ), Μακ 2, Μορασκίνι 7 (0/3 τρίποντα), Ρολ 9 (0/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 14 (2), Ταρτσέφσκι 3, Νέντοβιτς 6 (2), Γουάιτ 6 (0/3 τρίποντα), Μπρουκς 7 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σκόλα 6 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ερυθρός Αστέρας: Κούζμιτς 2, Μπράουν 12 (2), Τσόβιτς 2, Μπράουν Λ. 21 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Νταβίντοβατς 6 (4 ριμπάουντ), Φαγιέ 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπαρόν 17 (4/8 τρίποντα), Ντόμπριτς 3 (1), Γκιστ 2 (1/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες), Τζένκινς, Ότζο 6.

Ρεάλ - Βαλένθια 111-99

Την ένατη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με 111-99 σκορ επί της Βαλένθια στον ισπανικό εμφύλιο της 12ης αγωνιστικής, σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε η επίθεση και για τις δύο ομάδες. Πλέον η βασίλισσα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-3, με τις “νυχτερίδες” να γνωρίζουν την 8η ήττα τους στην διοργάνωση και πλέον έχουν ρεκόρ 4-8.

Τρομερό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στη Μαδρίτη με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς και την βασίλισσα να παίρνει αέρα 4 πόντων με το δεύτερο τρίποντο του Ράντολφ στο 5′ (16 – 12). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 25-25 με τρίποντο του Βίβες με 2’13” για το φινάλε της περιόδου το οποίο βρήκε τους Μαδριλένους με βραχεία κεφαλή (30-29).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε αλλά το ντέρμπι συνεχίστηκε με την Ρεάλ να είναι μπροστά χωρίς να μπορεί να ξεφύγει με τον Τόμπεϊ να σκοράρει για τρεις φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα στο 15′. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 10-2 πήραν προβάδισμα 8 πόντων (53-45) για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο 53-49 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πήραν προβάδισμα 8 πόντων με το 5ο καλάθι του Ταβάρες (68-60), με 5 λεπτά για την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο συνέχισαν να είναι πιο αποτελεσματικοί ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους (80-70) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Κάρολ .

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου οι γηπεδούχοι πήγαν γρήγορα την διαφορά στους 17 με ένα 7-0 σερί (87-70), παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Οι “νυχτερίδες”προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και μείωσαν στους 9 (89-80), αλλά οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο στην συνέχεια πάτησαν το γκάζι για να φτάσουν στην νίκη και το τελικό 111-99.

Τα δεκάλεπτα: 30-29, 53-49, 80-70, 111-99

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 16 (4/6 τρίποντα), Ράντολφ 18 (4/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Ρούντι 5 (1), Καμπάσο 8 (2 τρίποντα, 17 ασίστ), Λαπροβίτολα 5 (5 ασίστ), Ντεκ 8, Κάρολ 12 (2), Ταβάρες 12 (6/7 δίποντα, 0/1 βολή), Μίκι 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές), Τόμπκινς 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1/4 τρίποντα).

Βαλένθια: Κολόμ 8 (4 ασίστ), Μαρίνκοβιτς (0/4 σουτ), Λόιντ 21 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ), Εντούρ, Αμπάλντε 5 (1/7 σουτ), Λαμπεϊρί 6 (6 ριμπάουντ), Τόμπεϊ 20 (7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μότουμ 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Βίβες 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Σαν Εμετέριο 7 (1), Ντόορνεκαμπ 5 (1).

ΠΗΓΗ: ebasket.gr