Facebook Pixel Διπλό της ΑΕΚ μέσα στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ
| 2019-12-07 17:33:00

Ασταμάτητη η ΑΕΚ! Κέρδισε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία και έφτασε τις πέντε σερί νίκες! (ΒΙΝΤΕΟ)

Σημαντικό διπλό (67-71) για την Ένωση.

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με σκορ 71-67 επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από την εξαιρετική άμυνα των κιτρινόμαυρων. Πλέον η ένωση βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-4 με την ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη να υποχωρεί στο 3-7.

Αρκετά κακό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με της δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν ρυθμό και τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων στο 4′ (7-2) με τρίποντο του Μαργαρίτη. Οι κιτρινόμαυροι αντέδρασαν και με ένα σερί 9-0 πέρασαν μπροστά με 4 (7-11) με βολές του Ματσιούλις. Το δεκάλεπτο έληξε με την διαφορά στο καλάθι για την ένωση με το 18-20.

Ο χαμηλός ρυθμός συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 3 πόντων στο 15′ (22-25). οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 4 (29-25) με τρίποντο του Λιούις. Η ΑΕΚ απάντησε με και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Γκίκα και Γιαννόπουλο πέρασαν εκ νέου μπροστά (31-34), με το ημίχρονο να βρίσκει τους κιτρινόμαυρους μπροστά με 6 (31-37).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με ένα σερί 12-0 γύρισαν το παιχνίδι και πήραν προβάδισμα 4 πόντων στο 24′ (43-39), με ηγέτη στην επίθεση τον Λιούις που είχε 16 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τρίποντο του Σαντ Ρος (51-53) με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 53-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ δυσκολευόταν να σκοράρει χάρη στην πολύ καλή άμυνα της ΑΕΚ, που βρήκε την ευκαιρία να πάρει προβάδισμα 9 πόντων (55-64) με 6’25” για το φινάλε, με κάρφωμα του Σαντ Ρος. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 5 με τον Γουίγκινς (59-64), για να απαντήσει εκ νέου η ένωση με τρίποντο του Ρέι και καλάθι του Σαντ Ρος (61-69). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 3 με τον τεχνικό της ΑΕΚ να καλεί τάιμ άουτ 1’26” πριν το φινάλε. με τον Λάνγκφορντ να δίνει τέλος στο ματς με εύστοχο τρίποντο 8,1 πριν το φινάλε διαμορφώνοντας το τελικό 67-71.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-37, 53-55, 67-71

Πηγή: ebasket.gr